Odjezd tapírů Pepy a Isary

V druhé polovině ledna odcestoval z naší zoo pár tapírů jihoamerických, devatenáctiletý samec Pepa a jedenáctiletá samice Isara. Jejich cílovou destinací a novým domovem se stala italská zoo Parco Faunictico Le Cornelle. 

Pepa byl prvním tapírem, který do naší zoo přišel, což bylo v dubnu 1999. Během let se u něj vystřídaly čtyři partnerky. S poslední, samicí Isarou, narozenou 15. června 2006 ve francouzské Zoo La Fleche zplodili historicky první (a bohužel poslední) mládě. Samička Tira se narodila 25. července 2010 a ve dvou letech odcestovala do maďarské Zoo Veszprém.

Postupem doby jsme se rozhodli pro změnu, naším záměrem je chov mnohem vzácnějšího druhu, kterým je tapír čabrakový. Tento druh je více ohrožený vyhubením a odchovy v zoologických zahradách nejsou samozřejmostí, takže je to zároveň i výzva. Jednání s koordinátorem probíhala téměř jeden rok, a v květnu loňského roku k nám přicestoval sedmnáctiměsíční samec Mekong, který se narodil ve skotské Zoo Edinburgh. Umístili jsme jej v horní části zoo v pavilonu nosorožců a čekali na vyjádření koordinátorky, kam poputují naši tapíři jihoameričtí, abychom se mohli pustit do přestavby a úpravy expozice. Transport do slunné Itálie se uskutečnil ve středu 18. ledna. Nejprve se jim do přepravních beden moc nechtělo, ale nakonec se vše povedlo. K dispozici budou mít větší výběh i vnitřní expozici, také teplejší podnebí jim určitě bude více svědčit, takže si určitě nepohoršili.

Nyní tedy může zoo přistoupit k úpravám chovatelského zařízení, protože pravidla a doporučení pro chov jsou pro oba druhy odlišné. Největší zásahy se budou týkat bezpečnosti ošetřovatelů, protože tapíři čabrakoví se chovají nekontaktním způsobem. Venku okolo stáje bude vybudován koridor s ochrannou bariérou, určité změny (přepážky, vnitřní prostory, průzory pro kontrolu zvířat) je třeba udělat i uvnitř. Celkový design bude více odpovídat přírodnímu stylu. Finanční pomoc nám poskytla Nadace ČEZ, která již v květnu loňského roku věnovala částku 300.000 Kč určenou na tuto přestavbu.

Samozřejmě se snažíme o získání samice, jednání s koordinátorem EEP stále pokračují. Jsme zařazeni do pořadníku, ale bohužel za poslední dva roky se v evropských zoologických zahradách narodila pouze jedna samice, která je však s naším Mekongem příbuzná, takže toto spojení nepřipadá v úvahu.

http://www.zoousti.cz/