Právě se nacházíte:

1. SLONÍ WORKSHOP

Ve dnech 25. - 27. října 2016 probíhal v naší zahradě vůbec první mezinárodní workshop zaměřený na problematiku pohybového aparátu slonů spojený s praktickými ukázkami manipulace, ošetřování a korekcí kopyt slonů v chráněném a nechráněném kontaktu.  

Cílem workshopu byla konzultace současných trendů a přístupů v léčbě a prevenci onemocnění pohybového aparátu, sjednocení daných postupů a vzdělávání chovatelů v této oblasti. Součástí byly přednášky pozvaných zahraničních odborníků na danou problematiku (Dr. Thomas Hildebrand – IZW Berlín, Con Mul – Zoo Rhenen, Nicolas Ertl a Pauline Wendler – Univerzita Zürich), ale i přednášky českých zástupců. Celé akce se mimo zahraničních hostů (Německo, Holandsko) zúčastnili zástupci českých zoologických zahrad a VFU Brno.

První den probíhaly odborné prezentace pozvaných hostů zaměřené na problematiku výživy slonů, anatomickou stavbu sloního kopyta a pohybového aparátu, a s tím související logické přístupy k úpravám sloních kopyt. Dále proběhlo představení našich slonic a seznámení s jejich zdravotním stavem, krmnou dávkou a celým chovatelským zařízením.

Druhý den bylo dopoledne věnováno praktickým ukázkám, jak chovatelé provádějí korekcí kopyt u našich slonic, pod dohledem a za konzultace praktiků ze zahraničí. Tato část byla velice zajímavá pro pozvané zástupce médií, takže informace o workshopu proběhly v řadě deníků, rádiích a dokonce v hlavním zpravodajství TV Nova. Účastníci workshopu diskutovali o možných cestách řešení, o jejich výhodách či nevýhodách. V odpoledních hodinách prezentovali problémy s pohybovým aparátem a jednotlivé přístupy v úpravách kopyt zástupci jednotlivých členských zoo Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) chovajících slony (indické i africké). Zároveň proběhla živá diskuze a návrhy nových možných přístupů v řešení problematiky.

Poslední den se účastníci workshopu přesunuli do Zoo Praha, kde byli seznámeni s postupem úprav kopyt u slonů a ukázkami korekcí v chráněném kontaktu.

Proběhnuvší workshop nám přinesl mnoho užitečných poznatků a informací, navázali jsme i velmi důležitou zahraniční spolupráci. Naši chovatelé v následujících týdnech navštíví holandskou Zoo Rhenen a budou se moci pod dozorem zkušeného praktika Cona Mula seznámit s provozem a přístupem k dané problematice u nich.

Celá akce sklidila pozitivní ohlas. Tohoto hodnocení bychom nedosáhli bez pomoci a podpory sponzorů a partnerů zoo. Touto cestou děkujeme firmám Coca Cola HBC Česká republika s.r.o., Štěpán Kahánek (Easy Point), Online-textil.cz, W-logistics CZ s.r.o. (Daniel Walter), Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem a Pivovar Velké Březno (Heineken).

http://www.zoousti.cz/