Právě se nacházíte:

104. zebří mládě

V sobotu 3. prosince se v naší zoologické zahradě narodilo další mládě zebry Hartmannové. V historii chovu těchto afrických kopytníků, která se datuje k roku 1975, se jedná o 104. hříbě v pořadí.  

Matkou malého hřebečka se stala klisna jménem Gábinka, která se narodila před 13 lety přímo v naší zoo. Jedná se o její druhé mládě, první klisnička, která dostala jméno Gugu, přišla na svět v roce 2014. Otcem je tentokrát čtrnáctiletý hřebec Eddi, který pochází ze Zoo Mnichov a do Ústí nad Labem dorazil v roce 2009. Tento hřebec je momentálně geneticky nejcennějším v Evropě, proto je žádoucí, aby po něm byl dostatek potomků. V naší zoo se stal otcem popáté, zpočátku byl hodně vybíravý a ne všechny naše klisny se mu zamlouvaly. Naštěstí se situace zlepšila a je již mnohem vstřícnější. Jeho nejčerstvější potomek se narodil v noci z pátku na sobotu a porod proběhl bez problémů. První dny zůstalo mládě i s matkou kvůli klidovému režimu a odpočinku ve stáji a v úterý 6. prosince, tedy po třech dnech, byli oba poprvé venku na menších dvorcích za pavilonem.

První zvířata, která se k nám dostala, byla zakoupena ze Zoo Dvůr Králové nad Labem. Jednalo se o dvanáct jedinců, dva hřebce a deset klisen, kteří byli dovezeni přímo z Afriky Ing. Josefem Vágnerem při jedné z jeho výprav. Tato zvířata se stala základem dnešního chovu, historicky první mládě se narodilo v roce 1977 a byl jím hřebeček, který dostal jméno Markýz. V současné době chová naše zoo největší stádo těchto vzácných kopytníků v  Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Čítá celkem patnáct dospělých zvířat, z toho dva hřebce a devět klisen, tři loňská mláďata a jedno letošní, prosincové. V Evropě chová zebry Hartmannové celkem 24 institucí v počtu 100 jedinců. V Mezinárodní červené knize ohrožených druhů jsou zapsány v kategorii „vulnerable“ (= zranitelný), ve svém přirozeném prostředí (žijí pouze v Namibii a ostrůvkovitě v Jihoafrické republice) trpí nejvíce ztrátou přirozeného prostředí, zejména kvůli chovu hospodářských zvířat (oplocení vodních zdrojů apod.).

http://www.zoousti.cz/