7 000 těžkých osudů. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Dobří andělé pomáhají také na Ústecku

Pan Petr žije ve Velkém Březně se svou partnerkou Zuzanou a dětmi Zuzankou (4) a Michálkem (1). Měsíc po narození syna rodinu zasáhla vážná zpráva. Lékaři Petrovi diagnostikovali nádorové onemocnění - folikulární lymfom, vyskytující se v lymfatických tkáních. Ihned byla zahájena léčba formou chemoterapie. Ta byla ukončena nedávno a následující dva roky jej čeká biologická léčba. „Nikdy by mě nenapadlo, že život dokáže být tak záludný. Velkou radost z narození syna vystřídala bezmoc a beznaděj. Doposud jsem to byl já, který rodinu zabezpečoval. Najednou jsem měl pocit, že existenční problémy rodiny mě trápí víc, než samotná nemoc. A tak jsem se po delším váhání rozhodl napsat nadaci Dobrý anděl,“ popisuje Petr své rozhodnutí požádat o pomoc a dodává: „Bylo to vůbec poprvé, kdy jsem někoho prosil, aby nám pomohl. Ne mně, ale především mé rodině. Tímto bych chtěl z celého srdce poděkovat dárcům, kteří lidem s podobným osudem pomáhají. V momentě, kdy vás v životě potká něco takového jako teď nás, a přijde vám pomoc od někoho, koho neznáte, připadáte si, že ta pomoc přišla z nebe - od Dobrých andělů.“

Petr před onemocněním pracoval jako prodejce elektra, do svého zaměstnání se ale zatím nemůže vrátit, i když by moc rád. Trápí ho problémy s motorikou, konkrétně špatná pohyblivost rukou a nohou. Příspěvky, které jim od dárců nadace Dobrým anděl zasílá každý měsíc, rodina využívá především pro Zuzanku a Michálka. Díky nim mohou alespoň částečně minimalizovat dopad tátovy nemoci na děti.

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“