Blíží se 45. ročník GRAND PRIX města Ústí nad Labem

Ve dnech 4. až 7. června se ve Sportcentru Sluneta v Ústí nad Labem koná jubilejní 45. ročník mezinárodního turnaje v boxu GRAND PRIX. Prezident České boxerské asociace a pořadatel akce Svatopluk Žáček odpověděl Českému Metropolu na následující otázky.

Jak dlouhá je tradice GRAND PRIX? 
 
Od roku 1968 se na severu Čech pravidelně koná jeden z nejvýznamnějších světových turnajů, dříve zvaný Velká cena města Ústí nad Labem, dnes GRAND PRIX města Ústí nad Labem. Na tomto turnaji pravidelně startují olympijští vítězové, mistři světa a kontinentů v čele s nejlepším amatérským boxerem světa všech dob, dnes již nežijícím legendárním Kubáncem Teofilo Stevensonem, trojnásobným olympijským vítězem (1972, 1976, 1980) a trojnásobným mistrem světa v nejtěžší hmotnostní kategorii. Letos je jedná o již 45. ročník  a  po mnoha letech se tato prestižní boxerská akce vrací do ústecké čtvrti Klíše, do SPORTCENTRA SLUNETA.
 
Jaké státy se letos zúčastní, přijedou kubánští boxeři?         
 
Kuba letos startovat nebude, není mistrovství světa, a proto nemá důvod do Evropy jet, také oni již hledí na finance.                                                                 Startovat bude širší reprezentační výběr ČR mimo účastníka OH v Londýně Zdeňka Chládka, který je po operaci ramen. V ringu se objeví například mistři ČR Patrik Velký, Patrik Kliment, Michal Vodárek, Stanislav Stárek, dále účastník loňského MS v Kazachstánu Robert Bilík a loňský nejlepší junior a česká naděje, odchovanec SKP Ústí n.L., Erik Agateljan. K dnešnímu dni máme přihlášených 18 států z Afriky, Asie a Evropy.
 
Účastní se olympionici, kteří budou za dva roky v Riu? A kteří?    
 
Tak jako v předešlých ročnících čekáme hvězdnou účast. Turnaj se koná v polovině OH cyklu a bude jednou z prověrek směrem k OH v Riu. Proto jsem přesvědčen, že v Ústí přivítáme budoucí olympijské medailisty.
 
Slouží tato akce již jako vodítko nebo nominace pro letní olympijské hry?    
 
Jako vodítko pro jednotlivé státy určitě, ale o tzv. kvota místa se bude bojovat na MS a kontinentálních šampionátech.
 
Z lokálního pohledu: Jak významná je to akce pro Ústecký kraj?
 
Akce zviditelňuje město Ústí nad Labem a celý Ústecký kraj, a to jak v médiích, tak v očích návštěvníků z ČR i ciziny. Když jezdíme po světě, vždycky se při vyslovení jména našeho státu  druhé straně vybaví město Ústí nad Labem, spojené s GRAND PRIX v boxu.