Do centra města se vrací předzahrádky

Oživit a lidem zpříjemnit chvíle strávené v centru města – to je smyslem snížení sazby, kterou provozovatelé restaurací odvádí za zábor prostranství pro venkovní posezení.

Dosud se za metr čtvereční platilo 5 korun. „Tato cena byla poměrně nízká v porovnání s jinými městy, přesto chceme ještě více motivovat majitele restaurací k tomu, aby součástí kaváren, ale i cukráren byly předzahrádky. Ústečané se stále častěji vydávají do centra města nejen za prací, ale i na procházky či nákupy a určitě přivítají možnost posedět v jarních, ale i letních měsících venku. I proto jsem rád, že jsme schválili změnu ve vyhlášce města, podle které nyní budou majitelé kaváren platit ještě méně za zábor prostranství a to jednu korunu za metr čtvereční“, řekl náměstek primátora Jan Řeřicha.

Pro podnikatele to bude znamenat úsporu desítek tisíc ročně. „Věřím, že tento krok města povede k výraznému oživení i Mírového náměstí, které se tak stane klidovou zónou ve městě. Vítám proto rozhodnutí Zastupitelstva i proto, že jedním z našich volebních bodů byla podpora podnikání ve městě“, dodal starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík.

„Předzahrádky vytvářejí atmosféru města. O tom se můžeme přesvědčit v nedalekých Drážďanech, kde je venkovní posezení samozřejmostí i v zimních měsících. Nám se v posledních letech podařilo přesunout parkoviště z Mírového náměstí do podzemních prostor nově postavených obchodních domů a proto jak na tomto náměstí, tak na Lidickém náměstí nebo v Atriu vzniká prostor pro venkovní posezení“, doplnil Řeřicha s tím, že zájem o předzahrádky určitě vzroste. „Stačí za pěkného počasí zajít do jakékoli restaurace s venkovním posezením a hned je jasné, čemu hosté dávají přednost. Ještě před pár lety nebylo v centru města možné posedět na pěkné předzahrádce. To se však změnilo a již není nutné jezdit na dobrou kávu na náměstí jinam“, uzavřel náměstek primátora Jan Řeřicha.

V centru města Ústí nad Labem je nyní téměř 15 předzahrádek.

www.usti-nad-labem.cz