Dokončení dálnice D8 je pro ministerstvo dopravy prioritou

V úterý 13. ledna navštívili Ústecký kraj ministři dopravy Dan Ťok a životního prostředí Richard Brabec. V doprovodu hejtmana Oldřicha Bubeníčka se nejprve zastavili v místě sesuvu svahu na dálnici D8 u Dobkoviček, poté se přesunuli na krajský úřad, kde se konalo jednání a také tisková konference. 

Z malé rekapitulace vyplývá, že dálnice D8, která je důležitou spojnicí mezi ČR a sousedním Německem, se staví už přes dvacet let a k dokončení chybí posledních 13 kilometrů na naší straně. Situaci, která se vleče kvůli odkupu potřebných pozemků a nekonečného odvolávání ekologických aktivistů, ještě zkomplikoval sesuv podmáčené půdy, kde právě nyní probíhají sanační práce. Podle slov ministra dopravy Dana Ťoka bude první fáze hotova do konce dubna, druhá pak do července letošního roku, aby mohla stavba dál pokračovat. Pro ministra Richarda Brabce, který je zároveň poslancem za Ústecký kraj, je zprovoznění dálnice srdeční záležitostí a v jeho gesci je i geologický průzkum zmíněného terénu. Dokončení D8, které je pro současné vedení obou ministerstev i kraje neblahým dědictvím předchozího období, by rádi ministři i hejtman oznámili veřejnosti  do konce roku 2016. Proto se také budou scházet na kontrolních dnech častěji, nejméně čtyřikrát v roce.
 
Kromě D8 vidí ministr dopravy jako další priority v Ústeckém kraji pokračování stavby rychlostní komunikace R7 a silnice I/13. Řeč přišla i na splavnění Labe pomocí jezů, kde se nyní posuzuje, především v souvislosti s měnícími se klimatickými podmínkami, celkový vodní režim v regionu.  
 
Hejtman Oldřich Bubeníček byl s výsledky ministerské návštěvy spokojen, ocenil také skutečnost častějšího setkávání nad řešením D8 i dalších staveb v Ústeckém kraji. 
 
Text a foto: Metropol