I v Ústeckém kraji se našly lahve s metanolem

Tři lahve alkoholu obsahující jedovatý metanol odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při podzimních kontrolách i v Ústeckém kraji. Dvě závadné lahve našla v prodejně v Žabovřeskách nad Ohří na Litoměřicku, jednu v Teplicích. Vyplývá to ze zprávy o kontrolách SZPI. Obsah metanolu podle ní nebyl akutně nebezpečný, krajská hygienická stanice ale připouští, že zdraví poškodit mohl.

Lahve vodky a tuzemáku z Žabovřesk obsahovaly skoro shodně 2,2 gramu metanolu na litr. Byla tak několikanásobně překročená norma, u vodky dokonce 22krát. Na etiketách byl uveden jako výrobce AB style Frýdek-Místek, o jejich pravosti se zpráva nezmiňuje. Jednatel výrobce Jan Palla tvrdí, že kontrolované tuzemáky i vodky jsou padělky.

Podle SZPI lahve obsahovaly tak polovinu dávky, která může být nebezpečná. "Jestli měl někdo problémy s játry, může to znamenat tu hranici, kdy přestanou fungovat," řekl ČTK šéf krajské hygienické stanice Josef Trmal. Žádnou otravu metanolem ale v kraji zatím lékaři nezjistili, několik pověřovaných případů se ukázalo být planým poplachem. "Než se podařilo zachytit tyto láhve, další podobné se určitě prodaly a někdo je vypil, aniž bychom měli hlášený nějaký problém," dodal Trmal. V obou lahvích byl ve vysoké koncentraci i technický líh. Není tak jedovatý, ale člověku může působit problémy připomínající těžkou kocovinu.
 
Starostku Žabovřesk Jitku Krausovou zpráva překvapila. "Vybavuji si, že v té večerce byla kontrola někdy koncem září. Pořád funguje, ale od té doby se v ní vyměnil nájemce," řekla ČTK. Ve vesnici se prý mělo za to, že kontrola žádné pochybení nenašla. "Docela mě mrzí, že nikdo nezvedl telefon a nedal nám vědět," dodala. Litoměřická policie o nálezu ví, čeká ale na oficiální vyjádření inspekce.
 
Třetí vzorek s obsahem metanolu se našel i v jedné kontrolované láhvi vodky v prodejně na Bohosudovské ulici v Teplicích, šlo jen o dvojnásobné překročené limitu. "Policie případ nevyšetřuje, je v gesci Státní zemědělské a potravinářské inspekce a celní správy," řekl ČTK mluvčí teplické policie Daniel Vítek.
 
Technický líh v menší koncetranci našli kontroloři i jinde v kraji. V Dubí na Teplicku to byly dvě lahve alkoholu s etiketou Likérky Drak, v nichž byl přimísen denaturovaný líh, podobné složení měla i vodka nalezená v Litvínově s etiketou AB style.
 
Kontrolovat všechny podezřelé lahve alkoholu hygienici začali poté, co se v září metylalkoholem otrávili první lidé. Dosud si jedovatý alkohol v Česku vyžádal 31 obětí. Kvůli trestné činnosti spojenou s metylalkoholem bylo zadrženo několik desítek lidí především z Moravskoslezského kraje, obviněni jsou i jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga a jednatel distribuční společnosti Verdana Robert Sedlařík.
 
Kontroly vyvolaly strach i u obchodníků. "Máme nepřímé důkazy toho, že se někdo zbavoval nějakého divného alkoholu, protože se nacházely prázdné lahve," řekl Trmal. Už v září se na Teplicku našlo 525 prázdných lahví od alkoholu. "Měly etikety firem, ve kterých byl v té době nalezený metylalkohol. Celníci zkontrolovali kolky, které byly pravé," uvedl Vítek.
 
zdroj: ČTK