Právě se nacházíte:

JARNÍ MLÁĎATA

Přesto, že žádné období v roce nemůžeme označit za to, že se mláďata vůbec nerodí, přece jen je jaro a léto na přírůstky nejhojnější. V březnu a za začátku dubna přišli na svět potomci nejrůznějších druhů, od kopytníků přes šelmy k primátům.  

V současné době se v horní části zoo můžeme pochlubit čtyřmi mláďaty siků vietnamských, dvěma samečky a dvěma samičkami, ale tím u našeho stáda přírůstky nekončí, další porody ještě přijdou. Tři mláďata antilop jeleních, tentokráte v poměru pohlaví jeden sameček ku dvěma samičkám, jsou zatím stejně zbarvena, ale v dospělosti se budou lišit na první pohled. Samci mají na zádech a bocích tmavě hnědou srst a pyšní se dlouhými spirálovitě zatočenými rohy, kdežto samice jsou světlé a bezrohé.

V horní části zoo se pod restaurací Koliba nachází prosklená ubikace a volný venkovní výběh pro lemury kata. V loňském roce jsme ze Zoo Ohrada získali nového samce Edjiho, takže letošní mláďata jsou u nás jeho první. V druhé polovině března porodila samice Babeta dvojčátka, tento týden ji se stejným počtem mláďata následovala samice Běta. Lemuři kata sice již využívají i rozlehlý venkovní výběh, ale návštěvníci si musí na příležitost pohybovat se přímo mezi nimi ještě počkat. Průchozí výběh bude pro ně v provozu v červnu o víkendech, o prázdninách pak celý den, a nebude chybět ani komentované krmení.

Dalšími mláďaty nás překvapily surikaty. Vloni jsme vytvořili novou chovnou skupinu, její základ tvoří samec ze Zoo Liberec a dvě samice z našeho odchovu. Vzhledem k nízkému věku samce jsme nepočítali s přírůstky tak brzy, ale na jedné ze samic jsme začátkem roku pozorovali rostoucí bříško. Na první jarní den se narodila čtyři mláďata, pečlivě ukrytá v porodní boudě. V posledních dnech však již občas vylézají, ale je to spíše výjimka, na pravidelný pobyt mimo boudu si ještě pár dní musíme počkat.

http://www.zoousti.cz