Je zde budoucnost profesionálního úklidu

Také do profesionálního úklidu vstupuje automatizace a robotizace. Aktuálně přichází na český trh autonomní mycí stroj společnosti Kärcher. Jedná se o moderní bezobslužný mycí stroj, který dokáže čistit kancelářské, retailové či výrobní plochy bez ovládání úklidovým pracovníkem. Přináší to zefektivnění celého procesu profesionálního úklidu a snížení nároku na personální kapacity, kterých je v tomto segmentu nedostatek. 

„Robot Kärcher KIRA B 50 samostatně vykoná zadané a naprogramované úkoly čištění a sám přijede v případě potřeby do dokovací stanice. Senzory a software zajišťují spolehlivou navigaci, objíždění překážek a bezpečně zamezí kolizi,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Dokovací stanice autonomního mycího stroje zajišťuje plně automatizovanou práci, včetně plnění čistou vodou, vyprazdňování špinavé vody, proplachování nádrže a nabíjení lithium-iontové baterie s dlouhou životností. Pro dokumentaci a kontrolu odesílá hlášení stavu na mobilní koncová zařízení a sestaví detailní zprávy o čištění na příslušném webovém portálu. Stroj tak podporuje úklidový personál, který se díky tomu může věnovat náročnějším úkolům.

„Autonomní podlahový mycí stroj KIRA B 50 je vhodný jak pro práci ve stísněných prostorech, tak na rozlehlých plochách. Velké využití nachází v dopravním sektoru, v maloobchodech a nákupních centrech, ve zdravotnictví, ve veřejných budovách nebo v průmyslu pro čištění výrob a výrobních hal,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Zaměstnanci úklidu mají ve spolupráci s roboty na starosti činnosti, které automatizovanou práci přesahují. Jedná se zejména o kontrolu, dozor a plánování běžného úklidu a dále o zajištění kreativních činností, u kterých je třeba přemýšlet v kontextu, zatímco roboti vykonávají práci, která je stereotypní a opakující se.