Jezero Milada je třetí největší v ČR

Vznikající rekreační oblast leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prochází výraznou rekultivací a přestože je její většina stále nepřístupná veřejnosti, již brzy (od r. 2012) bude lákat návštěvníky především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole. V současnosti je možno si jedinečnost rekultivované krajiny prohlédnout ze sedla kola při výletě po přilehlé cyklotrase.

Rozloha jezera bude činit cca 252 ha, takže bude o něco menší než Máchovo jezero. Předpokládaná hloubka může dosáhnout až 24 metrů. Těžba hnědého uhlí zde skončila v roce 1997 a od té doby se tvář krajiny zcela proměnila. Vodní plocha bude nabízet možnost rekreace s dobrou kvalitou vody (koupání, rybaření, jachting), ale ani ostatní druhy sportů nezůstanou stranou. V okolí se již dnes nachází cyklotrasa 3009 přicházející z Krušných hor, jejíž různorodý povrch je vhodný pro výlety s celou rodinou. Z ní je možno se napojit na cyklotrasu 3091 směrem do Dubice, 3090 přes Trmice do Ústí nad Labem nebo na druhou stranu vedoucí cyklotrasu 3071 do Teplic. Cyklotrasa je využívána jako trať či její část pro již 3 různé závody horských kol.

Lokalita je vzdušnou čarou vzdálena 4 km od Ústí nad Labem. Z Prahy bude po dostavbě dálnice D8 dostupná do 50 minut. Díky své poloze je ideálním startovním místem pro výlety do Krušných hor, Tiských stěn nebo CHKO České středohoří či Národního parku České Švýcarsko.

V oblasti se nabízí výstavba sportovního centra, hotelu vhodného i pro konference, přístaviště, kempu s penzionem, půjčovny vodního sportovního vybavení a sítě dětských hřišť.

www.jezeromilada.cz