Jiří Morštadt: Činoherní divadlo může dál hrát

Činoherní divadlo v Ústí nad Labem je stálicí naší divadelní scény už dvaačtyřicet let. Za tu dobu v něm svoji hereckou kariéru odstartovali mnozí umělci známých jmen. Namátkou jmenuji Jiřího Bartošku, Josefa Dvořáka, či Ivana Trojana. Tato scéna patří, a já pevně věřím, že i nadále bude patřit k avantgardě „prken, jež znamenají svět“. 

Letos koncem ledna vystřelily místní sdělovací prostředky směrem k veřejnosti zprávu o tom, že „činoherák“, jak mu důvěrně v Ústí říkáme, nemá na výplaty, na nájem, město mu odepřelo peníze na existenci a dál tedy nemůže hrát. A také nehraje. Tuto informaci okamžitě převzala celostátní média, podporu Činohernímu divadlu vyjádřili uznávaní herci napříč republikou, nešetřili kritikou vedení města a svolali protest do „zlaté kapličky“.  Tato situace mne, jako člena Zastupitelstva města Ústí nad Labem (Severočeši.cz) a předsedu jeho finančního výboru, nenechává v klidu. Vyžádal jsem si proto všechny podklady, které svědčí o tom, že peníze na provoz této scény v rozpočtu města jsou. 
 
Jednal jsem o tom s primátorem města Vítem Mandíkem, hledali jsme řešení, jak z této svízelné a  nepříjemné situace ven. V nejbližší době se sejdu také s ředitelem a dramaturgem Činoherního divadla Vladimírem Čepkem, který mne o schůzku sám požádal, a společně budeme hledat východisko. Myslím, že chyba nastala v komunikaci obou stran. Když se pokusíme potlačit vzedmuté emoce, bude to první krok k vzájemnému pochopení a porozumění a hlavně k výsledku, že: Činoherní divadlo v Ústí nad Labem může hrát dál.