Jiří Morštadt: Den zastupitele mezi šelmami

Krajský a zároveň ústecký zastupitel Jiří Morštadt vymýšlí a realizuje charitativní projekty nejen pro potřebné, všelijak znevýhodněné lidi, ale svoji pozornost věnuje také zvířatům. Už léta materiálně i finančně pomáhá útulkům pro opuštěná zvířata v Ústeckém kraji a podporuje koňské farmy. Tentokrát využil příležitosti hostování Cirkusu Jo-Joo v Ústí nad Labem a přesvědčil se, jak se žije zvířatům v zajetí. 

U principála Jaromíra Joo, kde chovají přes 80 různých druhů zvířat včetně šelem, se svěřencům daří velmi dobře. Svědčí o tom fakt, že za uplynulé tři roky cirkus odchoval 19 mláďat tygrů sibiřských. Každým dnem k nim přibude další tygřík, pumička a také mládě lamy. Péče a výcvik zvířat jsou principálovou prioritou a skvěle si přitom spolu rozumějí. Jaromír Joo jezdí na tygru, v tomto směru je několikrát zapsán v knize rekordů, dvakrát týdně spí s tygry v klecích, jedenkrát s pumami.  S šelmami vystupuje v manéži pouze na vodítkách, což je mezi ostatními cirkusy naprosto ojedinělé. 
 
Cirkus Jo-Joo žije svým vlastním, šťastným životem v dokonalé souhře lidí a zvířat.  Založen byl už v roce 1792, v padesátých letech byl znárodněn a současný principál jej znovu obnovil po roce 1989. Každé vystoupení artistů i zvířat je originál, a tak není divu, že program je žádaný po celém světě. Jmenujme alespoň poslední dvě zahraniční turné – Hong Kong či Las Vegas.  Jak už to u cirkusů bývá, ve šlépějích dědečka, který začínal jako žonglér a provazolezec, jdou i vnuci Jaromír a Daniel. A to je dobré znamení. Cirkus Jo-Joo se v severních Čechách představí ještě v Děčíně, dál pojede do České Lípy, Liberce a Jablonce nad Nisou, pokračovat bude ve středních Čechách. 
 
Text a foto: Zuzana Zachová