Krajská zdravotní zrušila tendr na IT služby

Krajská zdravotní zrušila několikamiliardovou veřejnou zakázku na komplexní outsourcing IT služeb společnosti. Vyhlásila ji loni v březnu. O zrušení zakázky,jež přesahovala tři miliardy korun, rozhodlo dnes představenstvo společnosti. Novinářům to řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer. 

"Ministerstvo financí nás upozornilo na ekonomická rizika. Tendr vyšetřuje Úřad na ochranu hospodářské soutěže a také policie. To vše nás vedlo k tomuto kroku," řekl Scherfer. Jedním z rizik bylo podle Scherfera například to, že kvůli změnám v úhradové vyhlášce společnost přesně nevěděla, jaké bude mít příjmy a zda bude moci outsourcované služby vůbec zaplatit. "Čekali jsme na vnitřní analýzu toho, jaký bude přímý dopad úhradové vyhlášky na Krajskou zdravotní," řekl Scherfer. Dalším rizikovým faktorem zakázky byla její cena a doba, na kterou měla být uzavřena smlouva. Vítěz měl služby IT v Krajské zdravotní spravovat deset let, mohl za to inkasovat až 3,3 miliardy korun. 

"Jsme přesvědčeni, že představenstvo Krajské zdravotní svým dnešním rozhodnutím nepochybilo, žádné sankce by neměly být," uvedl místopředseda představenstva Ladislav Drlý. Představenstvo pověřilo ředitele společnosti Eduarda Reichelta, aby informoval účastníky výběrového řízení o zrušení zakázky. 
    
O informační technologie se bude v Krajské zdravotní nadále starat její zaměstnanec Jaroslav Peldřimovský, společnost je chce zajišťovat vlastními silami. V posledních letech společnost do IT technologií investovala kolem 100 milionů ročně. Podle Reichelta bude nyní nutné tyto investice zvýšit. Za 11 měsíců od vypsání zakázky se do IT technologií v Krajské zdravotní příliš neinvestovalo, některé oblasti jsou podle vedení společnosti v alarmujícím stavu. Krajská zdravotní nyní začne vypisovat výběrová řízení, která povedou k odstranění nejhorších nedostatků. "V současnosti jsou pro nás nejožehavější věci v oblasti správy rentgenových snímků. Máme poruchu na starém úložišti, je podle sdělení dodavatelů neopravitelné. Řešíme to výběrovým řízením," informoval Peldřimovský. 
    
"Myslím, že i rada kraje přivítá, že došlo ke konečnému rozhodnutí," komentoval krok představenstva náměstek hejtmana Stanislav Rybák. 
    
Hodnotu desetileté zakázky Krajská zdravotní, která spravuje pět velkých nemocnic v Ústeckém kraji, v původním oznámení v úředním věstníku neuvedla. Později se ukázalo, že ji odhaduje na 3,3 miliardy korun. V době vypsání šlo zřejmě o rekord v historii firmy. Jakmile se informace o tendru dostaly do médií, začaly se objevovat názory, podle nichž je zakázka předražená a ví se dopředu, kdo bude vítězem. Výběrové řízení se stalo politickým tématem. Právě kvůli tomu firma odložila výběr vítěze až na dobu po krajských volbách. Nová koalice KSČM a ČSSD vyměnila loni 20. listopadu čtyři z pěti členů představenstva Krajské zdravotní. 
    
Do tendru se přihlásili čtyři zájemci, kteří chtěli za rok služeb od 234,7 do 310 milionů korun - jde o společnosti S&T CZ, Telefónica Czech Republic, konsorcium společností Hewlett - Packard a Atos IT Solutions and Services a sdružení společností COM PLUS CZ a Informática El Corte Inglés. Podle Mladé fronty Dnes doporučila hodnoticí komise představenstvu poslední z nich. 
 
zdroj: ČTK