Krajský soud řeší případ údajného znásilňování ve věznici Všehrdy

Ústecký krajský soud začal projednávat případ 59letého Vladimíra Hrušky, který čelí obžalobě z toho, že po dobu několika měsíců znásilňoval v cele ve věznici ve Všehrdech své dva mladší spoluvězně. Hrozí mu za to až 12 let vězení. Hruška vše popírá, naznačuje, že si poškození vše vymysleli, navedl je k tomu prý jiný vězeň, se kterým měl Hruška konflikt.

Podle obžaloby nutil Michala G. a Jiřího S. (oba ročník 1989) od září 2011 do 10. května 2012 k sexuálním praktikám, a to pod pohrůžkou násilí, bitím a s jídelním nožem, který jim přiložil ke krku. V prosinci 2011 je navíc násilím přinutil k tomu, aby měli mezi sebou anální sexuální styk. Předtím údajně ještě každého z nich znásilnil. Poškození ze strachu nic neoznámili, až v květnu 2012 podal Jiří S. trestní oznámení.
 
"Samozřejmě to odmítám," řekl Hruška před soudem. "Lidi to na mě všechno nahráli," dodal. Sám sebe popsal jako člověka, který má bohaté zkušenosti se životem ve vězení. Podle svého vyjádření patřil ve vězeňské hierarchii ke skupině silnějších, dokázal si sjednat autoritu, ale měl proto také nepřátele. Jako silnější a dominantní osobnost ho popsal také jeden ze svědků. Naopak o Michalu G. se svědek vyjádřil jako o slabém a spíše trpěném, kterého ostatní spoluvězni zneužívali například k úklidu.
 
Poškozený Jiří S. dnes před soudem v roli svědka uváděl jiné skutečnosti než v přípravném řízení před policií. Podle obžaloby po něm Hruška vyžadoval orální sex, jednou ho také přinutil k análnímu styku. Jiří S. připustil, že policii v tomto bodě neřekl pravdu. Dnes před soudem vypověděl, že s Hruškou anální styk nikdy neměl. Proč uváděl rozdílné údaje, neobjasnil. Nedokázal se také přesně vyjádřit k tomu, zda má Hruška na pohlavním údu nějaké zvláštní znamení. Od druhého poškozeného prý věděl, že na něm má nějaké tetování, sám ho ale neviděl. "Měl jsem zavřené oči," vysvětlil. Obžalovaný potvrdil, že takové tetování má.
 
Jiří S. uvedl, že byl nucen Hrušku orálně uspokojovat asi dvakrát až třikrát týdně. Nepamatoval si ale přesně, kdy se to stalo poprvé, ani v jakém časovém údobí se tak dělo. "Asi měsíc nebo dva," řekl.
 
Podle Hrušky se oba muži, které podle obžaloby zneužíval, mezi sebou sexuálně stýkali častěji a bez toho, aby je k tomu nutil. Potvrdil to i jeden ze svědků, který je při tom viděl. Tento svědek také uvedl, že mu Hruška pomohl, když usiloval o přeložení do jiné části věznice. Mladíka totiž vydírali spoluvězňové.
 
Soud bude případ projednávat ještě v úterý a ve středu. Soudce Jiří Bednář ČTK řekl, že rozsudek zatím nepadne, případ bude odročen, protože se k soudu nedostavil klíčový svědek Michal G., druhý z poškozených. Nepodařilo se mu doručit předvolání.
 
zdroj: ČTK