Právě se nacházíte:

MALÍ JELIMÁNKOVÉ

Lemuři kata získali velkou oblibu u návštěvníků zoo, zejména těch dětských, díky známému animovanému filmu Madagaskar. Díky tomu většina dětí dnes ví, že lemuři obývají pouze tento ostrov ležící u východního pobřeží Afriky.  

V naší zoo najdou návštěvníci skupinu lemurů kata s dlouhými pruhovanými ocásky v horní části zoo, ve velkém výběhu pod restaurací Koliba. Výběh je vždy od června přístupný i návštěvníkům zoo, nejprve pouze během víkendů, o prázdninách pak každý den a v září opět jen během víkendů. Souvisí to i s dodržováním pravidel pobytu mezi zvířaty, na které musí dohlížet odborný personál. Návštěvníci mohou vidět lemury z bezprostřední blízkosti, ale nemohou je hladit ani krmit, mohou se pohybovat pouze po cestách a nijak nenarušovat životní prostor zvířat.

Mláďata lemurů přicházejí na svět v jarních měsících od března do května. V letošním roce se první mládě narodilo v druhé polovině března, o deset dní později přišla na svět dvojčata a na začátku května v rozmezí týdne následovala ještě další dvě mláďata. Všechny čtyři chovné samice tedy porodily a starají se o své potomky, ty starší lze pozorovat při hrách a dovádění, ke kterým se přidávají i čtyři odrostlá mláďata z loňského roku. Ve skupině je tedy celkem 13 jedinců, jediný, kdo chybí, je dospělý samec Edji. Ten přišel do naší zoo v říjnu roku 2016 ze Zoo Ohrada, takže všechna mláďata narozená v roce 2017 zplodil on. Aby se zamezilo příbuzenskému křížení, bude letos vyměněn za jiného chovného samce. Ve skupině lemurů kata vládne matriarchát, takže samec je zde pouze pro napáření samic, které jsou navíc poměrně hašteřivé a dochází k občasnému střídání pozic na žebříčku hierarchie.

https://www.zoousti.cz