Mezinárodní folklórní festival Tolštejnského panství opět na Šluknovsku

Pošesté se uskuteční ve Šluknovském výběžku Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství (MFF TP) ve dnech 8. až 10. června 2012. Tuto nejsevernější oslavu lidového umění a tradic pořádá od roku 2000 folklorní soubor LUŽIČAN. Tentokrát v partnerství s Folklorním sdružením ČR a MAS Šluknovsko, za podpory Ústeckého kraje, Svazku obcí Tolštejn, města Krásné Lípy a Varnsdorfu. 

V rámci festivalu se divákům představí folklorní soubory – Trenčan z Trenčína (SK), skupina Lužických Srbů z Budyšína (D), Soláň z Valašska (CZ), CM Jagar z Havířova (CZ), Jizera z Liberce (CZ), Mateník z Prahy (CZ) a krásnolipský Křiničánek, Dykyta a pořadatelský  Lužičan. 

Festival odstartuje v pátek v 19 hodin na třech místech současně - v Doubicích, Šluknově a Krásné Lípě. V Doubicích se v pořadu „Valaši v hospodě“ představí v areálu restaurace Stará hospoda Soláň. Ve Šluknově na zámecké půdě (Šluknovský zámek) zase v pořadu „Čardášové tance“ slovenský soubor Trenčan. V Krásné Lípě pak místní soubory Lužičan, Dykyta a Křiničánek po slavnostním zahájení VI. MFF TP v pořadu „25 let folklórování v Lípě“. Ve 21 hodin naváže v krásnolipském kulturním domě v pořadu „Besedování s Jagárem“ CM Jagár.
 
V sobotu zatančí v 10 hodin v pořadech „Pozvánky na MFF TP“ liberecká Jizera v německém Seifhennersdorfu a sousedním Grossschönau zase pražský Mateník.
 
Sobotní vyvrcholení festivalu se uskuteční ve Varnsdorfu v areálu Střelnice, nového centra MAS Šluknovsko. Od rána zde bude probíhat Staročeský jarmark s ukázkami tradičních řemesel. Dále „Jahodobraní“, při kterém se předvedou nejrůznější výrobky z jahod a také speciální jahodové pivo z varnsdorfského pivovaru Kocour. Celé dopoledne budou atmosféru zpříjemňovat prostorové zkoušky folklorních souborů. Ve 13.30 hodin vyjde „Krojovaný průvod“ od varnsdorfské polikliniky ulicí Legií přes náměstí E. Beneše, dále Melantrichovou ulicí do areálu Střelnice. Zde se od 14.30 hodin uskuteční hlavní pořad festivalu „Galaprogram VI. MFF TP ke dni MAS“, věnovaný právě zahájení provozu Střelnice Místní akční skupinou Šluknovsko.
 
Po skončení galaprogramu se další dění přesune do Krásné Lípy. V 19 hodin se v místním kulturním domě uskuteční koncert nové moravské formace Medicimbál. Ta představí další podobu současné tvorby na motivy lidových písní. Po této tzv. „třešničce na dortu“ bude následovat další v podobě pořadu „Hudci bez hranic“ za účasti všech souborových muzik. Večer si samozřejmě přijdou na své také milovníci kvalitního vína, piva a dalších pochoutek.
 
V neděli se od 10 hodin uskuteční v Krásné Lípě mše v kostele Sv. Máří Magdaleny a po jejím skončení křtiny nejmladšího „FOSáčka“. Závěrečné „Loučení s festivalem“ proběhne opět v krásnolipském kulturním domě.
 
Pořadatelé se již nyní těší na spolupráci se všemi partnery, příjemná setkání s účinkujícími a samozřejmě hlavně na diváky. 
 
Záštitu nad šestým ročníkem MFF TP převzali senátor a starosta Rumburku Jaroslav Sykáček a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Patronem festivalu se stal opět Radim Uzel.