Mládě orangutana bornejského bohužel uhynulo

Ani ne dva měsíce jsme se spolu s návštěvníky ústecké zoo radovali z mláděte orangutana bornejského, které se narodilo 14. prosince 2016 samici Ňunince a samci Ňuňákovi. Bohužel, v sobotu 11. února 2017 mládě náhle uhynulo. 

Odchov probíhal po celou dobu standardně, Ňuninka je přece jen zkušená matka a malá samička byla jejím pátým potomkem v pořadí. V sobotu nám všek návštěvníci zoo nahlásili, že je mládě malátné a že se ani samo matky nedrží. Chovatelé okamžitě celou rodinku zkontrolovali, poté pavilon uzavřeli a samici s mládětem oddělili do zázemí. Po nějaké chvíli se jim mládě podařilo odebrat, ale veterinární lékař, který byl mezitím přivolán, bohužel zkonstatoval, že je již mrtvé. Na první pohled nebyly vidět žádné známky poranění či jiný problém, který by k úhynu vedl, proto bylo mládě posláno na pitvu do Státního veterinárního ústavu. Bude trvat několik dní, než přijdou výsledky a závěry vyšetření.

Neúspěch nás mrzí o to víc, že každé mládě orangutanů je velice cenné, navíc v případě naší zoo se jedná o přímé potomky rodičů pocházejících z volné přírodě. Tato mláďata jsou tudíž geneticky cenná pro evropskou populaci orangutanů bornejských chovaných v lidské péči. Díky úspěšným odchovům z minulých let současnou nepříjemnou ztrátu vyvažuje velká naděje, že se snad v budoucnu dočkáme dalšího mláděte. Dalším „blýskáním na lepší časy“ je fakt, že jsme v loňském roce mohli díky financování poskytnutém naším zřizovatelem – statutárním městem Ústí nad Labem – obnovit již v minulosti započaté práce na projektové přípravě nového pavilonu v horní části zoo, kde je mimo jiné plánována i expozice s venkovním výběhem pro naše orangutany.

http://www.zoousti.cz