Mladík si má za vraždu seniora z Tetčiněvsi odpykat 17 let

Ústecký krajský soud poslal Františka Píšu za brutální vraždu seniora z Tetčiněvsi na Litoměřicku na 17 let do vězení. Nařídil mu také ochrannou psychiatrickou léčbu. Píša podle obžaloby starého muže ubil kladivem kvůli 1300 korunám, pokusil se ukrást i jeho automobil.

Případ se odehrál loni 28. února. Devatenáctiletý Píša, který má podle znalců sklony k agresivitě, podle soudu přelezl plot a vniknul do domu osmdesátiletého muže. Ten z něj měl obavy už delší dobu, proto zamykal bránu. Senior Píšu přistihnul v domě a mladík ho brutálně ubil minimálně osmi ranami kladivem. "Fotografie z místa činu byly velmi deprimující," řekla ČTK státní zástupkyně Hana Řeháková. Z peněženky mu ukradl 1300 korun, odnesl i krabici s pivem a klíče od osobního automobilu. Ten se pak pokusil nastartovat. V garáži na Píšu narazil soused, který zavolal policii. Z důkazů před soudem vyplynulo, že Píša měl na oblečení i botách krev oběti. Na místě byly i jeho pachové stopy.
 
Píša u soudu nevypovídal. V přípravném řízení nejprve řekl, že starého muže zabila čtveřice neznámých mužů. "Šel jsem se projít a uslyšel hluk," řekl ve výpovědi Píša. Když přišel do domu, byl už údajně senior mrtvý. Pachatelé pak prý Píšu donutili k tomu, aby pro ně získal auto mrtvého muže. "Chtěli, abych odjel tím autem do Úštěku. Já řídit neumím, tak jsem to túroval. Měl jsem strach, byl jsem pod tlakem," uvedl podle spisu Píša.
 
Později výpověď změnil a k vraždě se přiznal. Podle svých slov se chtěl muže zeptat na možnost přivýdělku. Ten ale nebyl doma a Píša na něj čekal. "Řekl jsem mu, že se chci zeptat na brigádu. Nevěřil mi, myslel si, že mu chci něco vzít. Měl v ruce prkno, kterým do mě šťouchal. Bál jsem se, tak jsem vzal na schodech kladivo a tloukl jsem ho," řekl v jedné z výpovědí Píša. Těsně před koncem vyšetřování vinu opět popřel.
 
Soud Píšovi na základě znaleckých posudků uložil i ústavní psychiatrickou léčbu, kterou má nastoupit po odpykání trestu. Znalci dospěli k názoru, že Píša je agresivní a jeho chování zhoršuje alkohol. "Jiná forma, než forma ústavní, není možná. Zkušenosti z minulosti dokládají, že forma ambulantního léčení by se minula účinkem," vysvětlil předseda senátu Roman Felzmann.
 
Rozsudek není pravomocný. Píšův advokát i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro možné odvolání.
 
zdroj: ČTK