MUDr. Michaela Tomanová radí: Jak nejlépe sedět při sledování televize

Dnešní společnost tráví relativně velké množství času u televizorů, proto je důležité, aby lidé věděli, jak mají správně sedět při jejich sledování. Můžeme tím předcházet řadě komplikací spojených s bolestí pohybového aparátu.  

„Velmi důležité je častá změna pozice, aby nedošlo k přetěžování svalových skupin. Naopak změnami dochází k jejich protažení a relaxování, a to nejen svalů, ale i vazivových tkaní. Vhodné je sezení prokládat úlevovými polohami, ve kterých je sed uvolněný bez většího zatížení svalstva. Pokud sedíte vzpřímeně, je důležité, aby záda měla pevnou oporu. Dlouhé sezení je také vhodné prokládat přestávkami či cvičením např. s využitím metody INFINITY. Tu lze využít jak v sedě, tak ve stoje. 

Reklamní spoty v televizi jsou ideální čas pro přestávku či cvičení, nebo také na to projít se po domě či bytě. Dále jsou využitelné cviky s pohyby s tlakem proti stolu nebo židli. Dlouhodobé setrvání v jedné pozici může přetěžovat pohybový aparát a vést ke svalovým disbalancím, které způsobují bolest. Na kvalitě a pohodlnosti sezení se podepisuje i vybavení, především sedací soupravy. Zde je potřeba dát si pozor na její výšku či hloubku. Tyto faktory ovlivňují pohodlnost sezení, ale i vstávání. Pro lidi s pohybovými problémy jsou proto vhodné sedačky vyšší a méně hluboké. Neméně důležitá je i výška opěrek, která musí být dostatečná, tak aby sloužila jako vhodná opora. Značný vliv na kvalitu sezení má i výplň sedačky, která nesmí být přespříliš měkká,“ říká MUDr. Michaela Tomanová z Infinity Clinic a Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.