Na pochod radikálů dohlédne v Ústí nad Labem i tým OBSE

Několik stovek radikálů se ve čtvrtek podle odhadů policie sejde v Ústí nad Labem na shromáždění a následném pochodu centrem města. Akci na 14:00 svolala jako předvolební mítink Dělnická strana sociální spravedlnosti. Ve městě budou panovat mimořádná bezpečnostní opatření. Protiakci chystají i antifašisté. Akci bude monitorovat i tým Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

Už od ranních hodin bude policie kontrolovat příjezdové cesty do města, hlídat bude i nádraží. DSSS vypravuje do Ústí nad Labem speciální autobusy se svými příznivci. Vlakem by měli dorazit radikálové a pravděpodobně i fotbaloví chuligáni ze severní Moravy. Policie nasadí stovky těžkooděnců, antikonfliktní týmy nebo psovody. Pořádkové jednotky z Ústeckého kraje posílí jednotky z Libereckého kraje a Prahy, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Kvůli avizované účasti pravicových radikálů i antifašistů z Německa budou kriminalisté spolupracovat i se saskými kolegy. "V průběhu policejního opatření bude přítomno zhruba deset policistů pořádkové služby z Drážďan. Působit budou zejména jako pozorovatelé, případně pomáhat při komunikaci s německy mluvícími účastníky," vysvětlila Poláčková. 
    
Ve městě už působí monitorovací tým OBSE. Jeho zástupci dnes jednali podle informací ČTK s občanskými iniciativami, byli i na poradách bezpečnostních složek. "Hovořili jsme s nimi. Chtějí monitorovat aktivity na straně neonacistů i jejich odpůrců," řekl ČTK Miroslav Brož ze sdružení Konexe. 
    
Začátek mítinku na Mírovém náměstí plánuje DSSS na 14:00, následovat bude pochod centrem města. Policie varuje, že při jakémkoli porušení zákona okamžitě zasáhne. "Pokud během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme připraveni okamžitě nekompromisně zasáhnout," doplnila Poláčková. 
    
Několik iniciativ svolalo shromáždění proti pochodu, využijí prostor v Mánesových sadech, jen asi 200 metrů od trasy pochodu. Neziskové organizace daly zábor na příjezdové trasy do největšího ústeckého ghetta Předlic. Pro místní obyvatele chystají workshopy a zábavu. 
    
Pochod na několik hodin částečně ochromí i městskou hromadnou dopravu. Dopravní podnik nasadí na celý den jen autobusy, od 12:00 ale některé zastávky na trase pochodu uzavře a spoje budou jezdit po náhradních trasách. 
 
zdroj: ČTK