NAŠE ZOO ZABODOVALA V SOUTĚŽI BÍLÝ SLON

I v letošním roce jsme se zapojili do 23. ročníku soutěže Bílý slon, kterou vyhlašuje sdružení Česká ZOO ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). 

Soutěž má dva okruhy, jednak se posuzuje stavba vybudovaná či rekonstruovaná v uplynulém roce, jednak se hodnotí významný a unikátní odchov, a to v kategoriích savci, ptáci a ostatní. Konečné pořadí bylo vyhlášeno ve středu 19. dubna 2017 na slavnostním udělování cen „BÍLÝ SLON 2016“, které se konalo v prostorách bývalého Kapucínského kláštera ve Fulneku.

Naše zoo nominovala za rok 2016 dva významné odchovy – dvě mláďata trnuchy skvrnité, sladkovodního rejnoka z Jižní Ameriky, a mládě supa himálajského, které se vyklubalo 29. května. V obou případech se jednalo o prvoodchov v naší zoo, přičemž odchov supa jsme nominovali společně se Zoo Liberec, kam byl sup ve věku dvou měsíců od nás převezen, aby jej spojili s jeho sourozencem a mohli vyrůstat spolu. Konečné pořadí nominací není dopředu známo, výsledky jsou zveřejněny až přímo ve Fulneku, proto jsou překvapením pro všechny účastníky. Naše zoo se umístila ve dvou kategoriích na třetím místě, na „medailovou“ pozici se tedy dostaly jak trnuchy skvrnité, tak i sup himálajský.

V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno 43 odchovů z patnácti zoologických zahrad. Do kategorie savci bylo přihlášeno 18 odchovů, do kategorie ptáci 15 a do kategorie ostatní 10 odchovů. Konečné pořadí v jednotlivých kategoriích určila desetičlenná komise složená ze tří členů výboru sdružení a ze sedmi nezávislých odborníků v oblasti chovu zvířat v zoologických zahradách. Soutěž je však hlavně jedinečnou příležitostí, jak široké veřejnosti ukázat práci chovatelů a dalších pracovníků zoo. Není vůbec podstatné, kdo zvítězí v čem či s čím, podstatné je společné úsilí a vzájemná spolupráce při prezentaci českých a slovenských zoologických zahrad, což je věc, kterou nám závidí spousta kolegů z jiných zemí.

http://www.zoousti.cz