Nebýt povodní, lodě by dnes měly v Labi 20 centimetrů vody navíc

Nebýt povodní, lodě by dnes měly v Labi 20 centimetrů vody navíc a ani nižší hladina by jim nebránila vyplout. Velká voda přinesla 150.000 metrů krychlových nánosů, odklízí je jediný buldozer. ČTK to dnes řekl ředitel závodu Dolní Labe Povodí Labe Jindřich Zídek. Hladina vody je v současné době tak nízko, že po řece velké lodě prakticky plout nemohou.

"Problémy bývají na neregulovaném úseku mezi zdymadly Střekov a státní hranicí. Pokud by v Ústí vodočet ukázal výšku 150 centimetrů, tak bude řeka splavná jen pro lodě s ponorem do 90 centimetrů a takové prakticky nejsou," vysvětlil Zídek. V takovém případě se lodě podle něj buď schovají nad zdymadla, kde je vody dost, nebo do některého z ochranných přístavů v Ústí nebo Děčíně.
 
Které lodě při současném suchu na Labe smí a které ne, stanovuje vyhláška Státní plavební správy z roku 2011. Právě ta stanovuje odpočet od vodočtu v Ústí nad Labem, který určuje maximální hloubku ponoru. "Pokud dnes v Ústí bylo třeba 166 centimetrů, odečte se 60 centimetrů plus dalších 20 centimetrů kvůli nánosům po povodni, tak dostaneme 85 centimetrů. I prázdné plavidlo má větší ponor," vysvětlil dispečer Říční informační služby. Omezení se tak týká nákladních lodí i lodí, které vozí turisty.
 
Vodočet v Ústí nad Labem dnes v poledne ukazoval 164 centimetrů, odpoledne hladina o pár centimetrů stoupla. Povodí Labe může v případě potřeby nízkou hladinu řeky dočasně zvýšit. "Lodě z Lovosic se potřebují dostat mimo republiku," vysvětlil vedoucí provozního střediska Děčín z Povodí Labe Jiří Mach. Hladinu jim Povodí Labe díky Střekovským zdymadlům zvýší mezi 9:00 a 13:00 asi o 40 centimetrů.
 
Po červnových povodních je ale podle Zídka počítat i s tím, že na dně řeky je asi 20 centimetrů nánosů. "Po povodni máme v řece 150.000 metrů krychlových nánosů, které se musí odtěžit. Máme na to ale jen jeden buldozer," dodal ředitel závodu Dolní Labe.
 
Na vyčištění povodní zanesených koryt je podle Zídka sice vyčleněno 200 milionů korun, vše ale zdržuje nutná byrokracie. Povodí Labe musí na práce vypsat veřejnou zakázku a vyčkat na všechny zákonné lhůty. "Třem buldozerům by to trvalo tři až čtyři měsíce," dodal Zídek.
 
zdroj: ČTK