Novinky letošní Porty v Ústí nad Labem

Festival trampské, folk a country písničky je mezinárodní  pro to, že je jedinou soutěžní akcí v tomto žánru, kde mohou vítězové českého finále PORTY porovnat své kvality s kolegy ze Slovenska a Polska. Ti jsou vítězi tamních národních kol. V Polsku se soutěž jmenuje KROPKA (Kapka) - festival piosonky turystycznej. 

V sobotním finále 7. června mezinárodní soutěže v interpretaci bude soutěžit 8 kapel, z toho první tři loňští vítězové české PORTY z Řevnic, vítěz brněnského festivalu Brána (obdoba PORTY, avšak pro soutěžící do 18 let) a po dvou finalistech z Polska a Slovenska.  Do  česko – slovenské autorské soutěže v Ústí nad Labem postupují písničky přímo z 15 oblastních kol v Čechách a na Moravě a také ze Slovenska do dvou semifinálových skupin, tedy celkem 30 soutěžících. 
 
A co bude v Ústí letos nového? 
V té soutěžní části dostala autorská soutěž letos poprvé své jméno: Oficiálně se jmenuje po svém obchodním partnerovi, který podporuje všechna oblastní kola v Čechách a na Moravě – AUTORSKÁ SOUTÉŽ STARÁ MYSLIVECKÁ. Alespoň budou mít vítězové čím slavit. Velkou novinkou bude i změna prostředí festivalu. Na svém původním místě, na pěší zóně Lidického náměstí, zůstane v pátek pouze scéna A pro semifinálovou skupinu a finále autorské soutěže a následně hosty festivalu. Hlavní program PORTY se stěhuje z Letního kina do centrálního parku ve čtvrti Severní Terasa.
 
Čtvrteční bluegrassový večer 5. a páteční B semifinále 6. června  i následující TRAMPSKÁ SEDMA (nesoutěžní přehlídka trampských kapel) a koncert dalších hostů proběhnou na scénách u Laguny. Wabi Daněk si dokonce zazpívá přímo na Laguně. Celý sobotní program proběhne tamtéž, od westernového odpoledne až po táborák zapálený ihned po skončení programu festivalu. Připravena je i případná mokrá varianta, která se v případě potřeby odehraje na Severní Terase, a to v sále HORIZONT. 
 
Ještě připomeneme páteční akci PORTA V CELÉM ÚSTÍ 6. června, kdy budou od 19 hodin v kavárně ALIBI  a  v zahradních restauracích MEDUSA, HVĚZDA  a v restauraci V ZAHRADĚ koncertovat soutěžící kapely  ve svých nesoutěžních recitálech.