Právě se nacházíte:

Nový tuleň

Ve čtvrtek 13. října dorazil do naší zoo nový samec tuleně obecného. Jmenuje se Casper a narodil se v holandské AquaZoo Friesland, což je až na severu Holandska poblíž města Leeuwarden.  

Jeho cesta k nám trvala osm a půl hodiny, v 9.00 ráno jej naložila přepravní firma v bedně do auta a v půl šesté jej již naši zaměstnanci vykládali. Transport přečkal bez jakýchkoli problémů a když vylezl z bedny, zprvu se trochu rozhlížel, ale po několika minutách vklouzl do bazénu za oběma samicemi. Kontakt a seznámení s novým prostředím a s novými partnerkami zvládl na jedničku, takže návštěvníci mohou v bazénu opět vidět tři tulení hlavy vykukující z vody :-). Trio tedy tvoří dvouletý Casper, pětiletá Zola a dvanáctiletá Mary.

Podle vyjádření kolegů z holandské zoo je Casper velice zvídavý a nadšený, je ochotný se učit. Umí si vzít rybu z ruky, nechá chovatele, aby se ho dotýkali na těle, umí se dotknout ruky čumákem či dát pusu na tvář nebo si nechá aplikovat oční kapky. To vše je důležité při kontrole zdravotního stavu a případných veterinárních vyšetření. Jeho krmnou dávku tvoří 4 až 5 kg ryb denně, u nás dostává sledě, makrely nebo huňáčky stejně tak jako ve své domovské zoo. Zde žil společně se svými rodiči a sourozenci zhruba ve dvouhektarové přírodní nádrži. Nikdy u něho nezaznamenali žádnou agresi vůči chovatelům či jiným tuleňům. Podobný dojem mají z jeho chování i naši chovatelé, kterým se jeví jako pohodové zvíře. Je vidět, že byl na kontakt s chovateli zvyklý, nebojí se a již večer po svém příjezdu došlo k prvnímu krmení. Není zbrklý a ryby z ruky si bere velice jemně.

Casper by měl nahradit samce Juniora, který žil v naší zoo od roku 2001 do prosince předloňského roku, kdy musel být bohužel utracen z důvodu akutního onemocnění trávicího ústrojí. Zatím je ještě mladý, ale v budoucnu bychom snad mohli navázat na úspěch z roku 2010, kdy se u nás narodilo první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička Jente bohužel po třech měsících náhle uhynula, příčinou byl otok mozku, ale i tak jsme získali z odchovu tohoto druhu ploutvonožců cenné zkušenosti.

http://www.zoousti.cz/