Obrazem: Krajští zastupitelé Jaroslav Doubrava a Jiří Morštadt v terénu

Ústí nad Labem se připravuje na stoletou vodu. V terénu jsou nejen policisté, hasiči a dobrovolníci, ale také členové krizových štábů města i Ústeckého kraje. Patří mezi ně senátor Jaroslav Doubrava a krajský a městský zastupitel Jiří Morštadt, kteří jsou na nohou od prvních povodňových signálů. V úterý 4. června odpoledne se byli podívat v centru krajské metropole. V rozhovorech se členy složek Integrovaného záchranného systému se přesvědčili o tom, že každý přesně ví, co má dělat a že je o ně dobře postaráno. Skutečně, městská hromadná doprava, stejně jako stavění protipovodňových hrází z pytlů s pískem fungovalo jako dobře namazaný stroj. Hasiči a policisté, kteří jsou s malými přestávkami v terénu už od pátku, ve svém úsilí nepolevují, i když únava je už znát.  

Jaroslav Doubrava, který je dlouholetým členem Sboru dobrovolných hasičů v Telnici, dobře ví, jak náročná jejich práce je, obzvlášť v krizových situacích. Stejně jsou na tom i policisté, hasiči i řidiči MHD, kteří se snaží zajistit chod města i v omezených podmínkách. Senátor Jaroslav Doubrava má ze svých cest tyto poznatky: „Velmi si všech těch, kteří si už doslova hrábli na dno lidských sil a vědí, že je ještě spousta práce čeká, cení. Lituje však toho, že mezi dobrovolníky neviděl při svých cestách žádného Roma. Tak chtějí pracovat, nebo ne? Společnost celou dobu pomáhá jim, teď by jí to mohli alespoň částečně vrátit“.

Jiří Morštadt se do řešení krizových situací v pozici zastupitele města Ústí nad Labem i Ústeckého kraje od samotného začátku také aktivně zapojil a dosud získal tyt poznatky: „Při zasedání krizových štábů a práce složek Integrovaného záchranného systému v terénu jsem se přesvědčil, jak náročná činnost to je po stránce fyzické i psychické. Zúčastnil jsem se výjezdu hasičů, kteří likvidovali popadané stromy na komunikacích, v denních i nočních hodinách se pohybuji mezi záchranáři i dobrovolníky. Mohu bez nadsázky říct, že si jejich práce nesmírně vážím a věřím, že to ocení i spoluobčané. Zároveň je mi velmi líto všech lidí, kteří jsou a možná ještě budou velkou vodou postiženi. Vím, že je město ani kraj nenechá s jejich starostmi o samotě ani po povodních.“ 
 
Text: Zuzana Zachová, foto: Pavel Veselý