Odstřel komína v průmyslové zóně TONASO Neštěmice

Železobetonový, 60 metrů vysoký kolos v areálu průmyslové zónyTONASO Neštěmice, se v sobotu 29. listopadu sesunul přesně podle plánu. Zanechal po sobě 320 tun suti. Vysloužilý komín odstřelila ústecká společnost Petr Mikula – demstav.

Použito přitom bylo 85 vrtů, do kterých bylo nabito cca 3,5 kg plastické trhaviny Perunit, roznět byl proveden pomocí elektrických milisekundově časovaných rozbušek typu DeM-S. Pád komína byl situován do volného prostoru mezi výrobními objekty v areálu. Destrukce továrních komínů pomocí výbušnin je jedním z nejnáročnějších způsobů, ale současně i nejrychlejším a nejbezpečnějším.
 
Podle slov Mgr. Petra Nikoliče, manažera průmyslové zóny TONASO Eson s. r. o.,  odstřelený komín v současné době již nesloužil svým původním účelům a nebyl tedy důvod k jeho další existenci. Na demolici komína v budoucnu naváže demolice dalších sousedících nevyužívaných a v budoucnu již nevyužitelných objektů. Uvolní se tak místo pro budoucí rozvoj průmyslové zóny a tím se i zvýší její potenciál z pohledu umisťování případných nových investic.
 
Zdroj: Metropol