Organizátoři petice proti hazardu v Ústí doručili 2000 podpisů

Organizátoři petice pro vyhlášení referenda za zákaz hazardu v Ústí nad Labem doručili na magistrát další 2000 podpisů. Tolik jich úředníci z předchozích dodaných archů kvůli nečitelnosti či chybám v záznamech vyškrtali. ČTK to dnes řekl hlavní představitel iniciativy Ústí bez hazardu spolupracující s platformou Pro!Ústí Václav Pištora. 

"Nyní je míček na straně magistrátu, věřím, že druhé proškrtávání pro nás nedopadne tak katastrofálně, jako to první, kdy v koši skončil podpis téměř každého třetího Ústečana," uvedl Pištora. 
    
V úspěch tentokrát věří i hnutí Pro!Ústí, které se výrazně podílelo na sběru podpisů. "Doufáme, že současné vedení města nepostaví mezi demokratické referendum a občany Ústí zeď, petici podepsal bezprecedentní počet Ústečanů a referendum je třeba společně s říjnovými volbami realizovat," řekl lídr hnutí pro nadcházející komunální volby Martin Hausenblas. Po kontrole doplněných podpisů by referendum mohli zastupitelé vyhlásit na svém posledním zasedání začátkem září. 
    
K tomu, aby zastupitelstvo referendum vyhlásilo, je v Ústí nad Labem potřeba 7500 podpisů oprávněných voličů. Iniciativa Ústí bez hazardu jich v polovině července odevzdala 7690, uznáno jich bylo 5479. 
    
Podle vyhlášky, která ve městě platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů ve městě povolený na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.
    
Ústecká radnice už zpracovala návrh obecně závazné vyhlášky, která by měla hazard ve městě zakázat. Zastupitelé ji budou schvalovat na zářijovém zasedání. Iniciativa Ústí bez hazardu trvá na vyhlášení referenda i v případě, že zastupitelé vyhlášku o nulové toleranci schválí. Pokud by zastupitelé vyhlášení referenda neschválili, obrátí se na soud. 
    
O vyhlášení referenda usilují i aktivisté v Chomutově. Tamní iniciativa Nechceme žít v Palermu odevzdala 4100 podpisů, které měly na vyhlášení referenda stačit. Chomutovský magistrát ale při kontrole zjistil, že někteří lidé podepsali petici opakovaně a další nebyli plnoletí. Vyškrtnul tak bezmála 900 podpisů. Iniciativa se obrátila na soud. 
    
Kromě Ústí nad Labem a Chomutova usilují iniciativy o referendum i v Teplicích, Litoměřicích, Lovosicích, Štětí či Roudnici nad Labem. 
 
zdroj: ČTK