Památky v Ústeckém kraji prodlužují sezonu

Milovníci památek se v Ústeckém kraji mohou v nadcházející sezoně těšit na zpřístupnění rokokového zámku Stekník na Žatecku, zprovoznění věže kostela v Mostě či lokomobil ve skanzenu v Zubrnicích. Sezona se přitom prodlužuje, řada památek otevře dříve než obvykle. Novinky dnes na zámku v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku, který už přivítal první návštěvníky, představil ředitel územní památkové správy v Praze Národního památkového ústavu (NPÚ) Dušan Michelfeit. 

Na začátek turistické sezony v Benešově nad Ploučnicí nečekali a otevřeli už začátkem března. "Setkalo se to s velkým ohlasem, během dvou víkendů přišlo 400 lidí," řekla ČTK Michaela Hlinková, mluvčí zámku, kde letos slaví 500 let od příchodu míšeňského rodu Salhausenů. Loni přišlo na zámek zhruba 20.000 lidí, o rok dříve jich bylo 13.000. "Letos by jich mohlo být zase o něco víc, protože budeme mít od dubna otevřeno i v pondělí a o hodinu delší bude otvírací doba," doplnila Hlinková. Od května do září mohou lidé navštívit zámek už od 09:00. 
    
Ještě před koncem března otevřou kasteláni dveře návštěvníkům na polovině památek ve správě NPÚ v Ústeckém kraji. Poprvé se budou moci zájemci podívat do zrestaurovaných prostor rokokového zámku Stekník, který se nachází uprostřed chmelnic na Žatecku. 
    
V Mostě si budou moci lidé připomenout unikátní přesun kostela, který se odehrál před 40 lety. "Ve zrekonstruované věži kostela si prohlédnou srovnávací fotky starého a nového Mostu i fotografie ze samotného přesunu," řekl Michelfeit. 
    
Ukázat návštěvníkům zákulisí dění na památkách budou chtít kasteláni během speciálních prohlídek. "Přiblíží památkovou péči a to, co se za posledních pětadvacet let na zámcích odehrálo," uvedl ředitel. Podle něj se podařilo opravit věcí, ačkoliv peníze stále chybí. "V Ústeckém kraji je teď asi nejvíce potřebuje zámek Jezeří na Mostecku," podotkl ředitel. 
    
Ročně NPÚ dá na opravy několik desítek milionů korun. Loni do obnovy památek v Ústeckém kraji ústav investoval 22 milionů korun, dalších zhruba 200.000 korun jsou průměrné roční provozní náklady na jednu památku. Kasteláni hledají i jiné zdroje financování nákladných oprav. V Krásném Dvoře na Lounsku, kde je také zámek, letos začíná oprava oblíbené rozhledny v anglickém parku, která byla řadu let v havarijním stavu. Dotaci na rekonstrukci dostali památkáři z norských fondů. Gotický templ si budou moci zájemci prohlédnout při vybraných akcích už během oprav, veřejnosti se otevře příští rok. 
 
zdroj: ČTK