Pamětní bankovky ze zoo se staly hitem

Surikatu nebo lemura? Nejen tato zvířata můžete mít doma. Stačí vyrazit do ústecké zoo a koupit si tam originální pamětní „bankovku“ s obrázky zvířat. Výtvarně výjimečné bankovky začaly zoologické zahrady prodávat loni a okamžitě se staly mezi návštěvníky a sběrateli hitem.

Letos se proto jejich prodej rozšiřuje do dalších zoologických zahrad a návštěvníci si mohou vybrat z dalších motivů. K dostání jsou tedy nejen v  Zoo Ústí nad Labem, ale i v Zoo Liberec, Zoo Plzeň, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Olomouc, Zoo Ostrava, Zoo Jihlava, Zoo Na Hrádečku či Zoo Chomutov. „Zájem návštěvníků o pamětní listy v podobě bankovek potvrdil, že jsme národem sběratelů. A pokud je tato vášeň spojená s podporou ohrožených druhů zvířat, tak úsilí všech, kteří se na tomto projektu podíleli, od výtvarníků po tiskaře a realizační týmy, dostává další smysl,“ říká generální ředitel Státní tiskárny cenin, která pamětní listy vyrábí, Tomáš Hebelka, MSc.

Loni si mohli návštěvníci pořídit pamětní listy „Naše Zoo“ v podobě bankovky s obrázky pandy červené, surikaty, lemura kata, tygra ussurijského, krajty zelené, lva berberského či žirafy Rothschildovy. Letos k nim přibyly obrázky pralesničky mnohobarvé, krokodýla čelnatého, šimpanze učenlivého, levharta skvrnitého, zebry stepní, tučňáka brýlového, medvěda hnědého a slona indického. Kresba zvířat je velice propracovaná a zvířata jsou na obrázcích usazena do svých biotopů. Autorem ilustrací je česká akademická sochařka a medailérka Majka Wichnerová, autorem kompozicí je Michal Krejcar a autorem grafického zpracování je slovenský designér Matej Gábriš. Hodnota bankovek je na všech prodejních místech stejná v ceně 100 Kč a část výtěžku z prodeje jde na ochranu zvířat.

S pamětními listy v podobě bankovek se mohou návštěvníci setkat i v zoologických zahradách v Polsku či na Slovensku. Ty české jsou však opatřeny na lícové straně českým lvem ze stříbrné fólie. A už jejich samotný nákup může být pro návštěvníky zážitkem. Prodávají se v samoobslužných automatech, které jsou vybaveny UV lampou, pod níž se na „bankovce“ objeví další okem neviditelné prvky podobné těm na skutečných bankovkách.

Každá zoologická zahrada si navrhla unikátní vizuální podobu rubu bankovek, které ve svém areálu nabízí. Zoo Ústí nad Labem pro své bankovky zvolila motiv tučňáků brýlových, podobiznu zakladatele zoo Heinricha Lumpeho, historicky a geologicky významný hrádek zvaný Heinrichsburg z dob Lumpeparku a jednu z ústeckých dominant - hrad Střekov. Na lícové straně mají bankovky, které návštěvníci pořídí v ústecké zoo letos, motiv surikaty a lemura kata. Samoobslužný automat na pamětní bankovky je umístěn v dolní části zoo u restaurace Savana a akceptuje platbu v hotovosti i kartou.

https://www.zoousti.cz/