PETICE: Ústecký kraj vyzývá občany k podpoře „Ústeckého balíčku“

V reakci na neopodstatněné zamítnutí Ústeckého balíčku, tedy návrhu legislativní změn vedoucích ke zklidnění sociálního napětí ve vyloučených lokalitách, Vládou ČR se Ústecký kraj rozhodl podpořit tuto předlohu petiční akcí.

Podpisové archy budou k dispozici na úřadech jednotlivých měst a obcí v Ústeckém kraji, a to od 1. listopadu až do 30. listopadu 2011. Legislativní iniciativa Ústeckého kraje má napomoci k dlouhodobému řešením neutěšeného stavu v sociálně vyloučených lokalitách kdekoli v České republice. Předložený balíček se týká problematiky sociálního bydlení, loterijního zákona a zpřísnění trestů za opakované přestupky a drobné krádeže.

„Vláda má zcela zvláštní přístup ke skutečným potřebám občanů. Pominu-li, že nedokáže analyzovat rizikové oblasti, kterým je potřeba věnovat prioritní pozornost, omezuje se v podstatě na prázdné sliby, neopodstatněnou kritiku jiných a odsouvání účinného řešení na neurčito. Poté, co Vláda ČR odmítla podpořit náš návrh řešící soužití s nepřizpůsobivými spoluobčany, bude nyní o jeho osudu rozhodovat Parlament České republiky. Chtěla bych proto touto cestou požádat občany Ústeckého kraje, aby náš balíček legislativních změn podpořili během listopadu připojením svého podpisu na petiční arch. Vládě a zákonodárcům je potřeba dát na vědomí, že mají konat ve prospěch slušných občanů. Každý váš hlas nyní pomůže,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka ústeckého kraje.
 
Vládní zamítnutí Ústeckého balíčku je v rozporu s proklamovanou snahou rychle a účinně pomoci občanům ve Šluknovském výběžku a dalších vyloučených lokalitách. Tím, že Ústecký kraj legislativní změny téměř dva roky analyzoval a následně zpracoval do konkrétního paragrafového znění, v podstatě suploval nečinnost vlády. 
 
Návrh zákonné úpravy předložený Ústeckým krajem se zaměřuje na řešení problémů souvisejících nejen se životem v sociálně vyloučených lokalitách, ale také na drobnou kriminalitu po celé České republice. Celý soubor předložených legislativních úprav byl vytvářen téměř dva roky za podpory předních odborníků na tuto problematiku a renomovaných právníků. Ústecký balíček legislativních změn získal podporu starostů napříč celým politickým spektrem.