Právě se nacházíte:

PLACIČKA JE OPĚT OTCEM

Po loňském úspěchu v podobě dvou narozených mláďat trnuchy skvrnité, se nám zadařilo i v letošním roce. Ve středu 5. dubna 2017 se jedné ze samic narodila čtyři mláďata, druhá samice je také březí. 

Trnucha skvrnitá je druh sladkovodního rejnoka, který žije v povodí jihoamerických řek Amazonka, Orinoka či Paraná. Naše zoo začala tato zvířata chovat v roce 2012, kdy došlo k rekonstrukci tří nádrží, které jsme obsadili živočichy tohoto světadílu. Prvními zvířaty byl samec jménem Placička a samice jménem Pánvička, kterou po úhynu nahradily v roce 2015 dvě mladé samice. Všechna zvířata pocházejí od soukromého chovatele. Vloni se poprvé rozmnožily, resp. jedna ze samic porodila dvě mláďata. Nyní si to obrátily, jako první porodila druhá samice, od té druhé mláďata čekáme v průběhu několika týdnů.

Trnuchy jsou živorodé, mláďata o průměru cca 8 cm jsou plně vyvinutá. Rodiče se o ně po porodu nijak nestarají ani je nekrmí. Naše mláďata začala přijímat potravu dva dny po narození, chovatelé jim předložili potravu v podobě tzv. patentek, což jsou červené pakomáří larvy. S přibývajícím věkem si budou postupně nacházet i drobné kousky po krmení dospělých jedinců, kteří dostávají nejčastěji krevetky, kalifornské žížaly, grundle, pstruhy, popř. mušle. Potravu si sbírají ze dna ústním otvorem, který je umístěn na spodní straně těla. Patří mezi atraktivní druhy vyhledávané návštěvníky, kteří se zájmem sledují, jak při plavání vlní lemy svého těla nebo jak jsou zahrabané v písku tak, že jim koukají jen oči a dýchací otvory. Působivý je pohled na spodní stranu těla, který trnuchy předvádějí na skle nádrže.

Trnuchy patří zoologickým zařazením mezi paryby, stejně jako žraloci či hlubinné chiméry, dále do řádu rejnoci. U rejnoků je známa přítomnost jedového trnu, trnuchy jej mají na hřbetní straně štíhlého ocasu, ale používají jej výlučně k obraně proti predátorům, nikoli k lovu. Jed sladkovodních druhů není pro člověka smrtelný, ale poranění se velmi špatně hojí, takže při čištění nádrže či krmení je třeba dbát velké opatrnosti.

http://www.zoousti.cz