"Sloni obecně lépe snášejí chladno než horko. Tito sloni žijí spíš v pralesích než někde na otevřeném prostranství," vysvětlil chovatel. Obě indické slonice v ústecké zoo pocházejí z volné přírody. První z nich Kala se do zoo dostala v roce 1985, Delhi o dva roky později.
"Ochlazují se tak, že mávají ušima nebo se zaházejí mokrým pískem. Ten na nich pak uschne a vytvoří takovou krustu," dodal Javůrek. V horku slonice přes den většinou stojí ve stínu nebo se samy vydají do jezírka, které mají ve výběhu k dispozici.
Po odpoledním cvičení ale musí do vody povinně. "Při cvičení jsou na sluníčku, takže se zahřejí. Navíc je horký písek pálí do nohou," řekl chovatel. A koupání slonů je podle něj stejně jako cvičení zajímavé pro návštěvníky zoo.
Zahrada delší dobu usiluje o vybudování lepšího zázemí pro chov slonů, aby tam bylo možné odchovávat i mláďata. K tomu je mimo jiné nutné postavit oddělné zázemí pro sloního samce. Pokus o umělé oplodnění slonice Delhi se sice vydařil, mládě se ale koncem červena 2004 narodilo mrtvé.
Záměr na postavení nového slonince letos v červnu schválila městská rada, zoo má do září předložit návrh. Předchozí odhady počítaly se stavbou asi za 35 až 40 milionů korun. Hotovo by mělo být nejpozději v roce 2015, stavět se začne už letos.
Ústecká zoo chová slony indické od roku 1985, kdy přišla do zahrady první slonice Kala. O dva roky později k ní přibyla Delhi. Současný pavilon pro slony pochází z roku 2004, už tehdy ho ale poznamenal nedostatek peněz. Plánovaný byl původně o dvě třetiny větší.
Ústeckou zoo navštívilo loni 151.000 lidí, v roce 2010 to bylo 135.000 návštěvníků.
zdroj: ČTK