Podle Nečase stát nezaplatí do ROP SZ polovinu z 2,5 mld Kč

Podle premiéra Petra Nečase (ODS)není reálné, aby stát za Ústecký a Karlovarský kraj zaplatil do Regionální operačního programu Severozápad (ROP SZ) polovinu z 2,5 miliardy, které žádá Evropská komise. Premiér to řekl novinářům při své návštěvě Ústí nad Labem. Názor, že by měl polovinu částky zaplatit stát, vyslovil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). 

Jedním z důvodů je podle Nečase množství peněz, které by to stát stálo. "Jde řádově o miliardy, nikoli o desítky či stovky milionů korun," řekl. Dodal, že je třeba zavést systém, kde bude existovat zpětná vazba, zda se v republice zodpovědně zachází s evropskými prostředky. "Představa, že 50 nebo 100 procent zaplatí stát, povede jen ke zvýšení morálního hazardu, to znamená k nižší zodpovědnosti regionálních představitelů," míní Nečas. 

Podotkl, že Regionální rada Severozápad byla jako právnická osoba zřízena Karlovarským a Ústeckým krajem, zodpovědnost za fungování ROP SZ podle něj proto nesou politické reprezentace těchto krajů. 
    
Připustil ale, že je ochoten s kraji jednat. "Jsme si vědomi komplikované ekonomické situace v Ústeckém a Karlovarském kraji, výše nezaměstnanosti, strukturálních problémů ekonomiky. Finanční penalizace, která by prohloubila ekonomické a sociální problémy těchto dvou krajů, by šla proti rozpočtové logice. Znamenalo by to zvýšené výdaje ze státního rozpočtu na sociálních dávkách, snížené příjmy z daní a podobně," uvedl. 
    
Řekl, že o případné výši účasti státu na placení za chyby v dotačních projektech s kraji nebude smlouvat. "Není to otázka smlouvání, ale otázka zodpovědného politického zhodnocení, zda vůbec, a pokud ano, v jaké míře," zdůraznil. 
    
Podle hejtmana Bubeníčka odpovědnost za chyby v ROP SZ nenesou jen kraje. Kdyby měl Ústecký kraj platit 1,8 miliardy, které na něj nyní vycházejí, bylo by to pro něj podle hejtmana likvidační. 
    
O schůzku s Nečasem kvůli problémům v dotačních programech už několik týdnů usiluje šéf Asociace krajů Michal Hašek. "V prvé řadě musíme mít z hlediska státu hotové vyhodnocení fungování tohoto regionálního operačního programu, včetně případných trestněprávních důsledků. Pak jsme připraveni se o této věci bavit," řekl Nečas k dotazům na termín schůzky. 
    
Proplácení dotací z ROP SZ je od loňska zastavené kvůli podezřelým finančním operacím. Zbývá v něm kolem pěti miliard korun, k nim by mělo podle nařízení Evropské komise přibýt ještě 2,5 miliardy za chyby v dotovaných projektech. Aby se mohl program znovu rozběhnout, mělo by se nejpozději v tomto měsíci rozhodnout, kdo je zaplatí. 
 
zdroj: ČTK