Pokud si dnes rodinný dům nevybavíte centrálním vysavačem, děláte hloupost, říká odborník

Prach je dnes téměř všude a počty alergiků rostou. Recept na čistý domov je přitom jednoduchý. Centrální vysavače nabízejí řešení, kterým se zcela zbavíte prachu a nečistot hned a napořád. „Když v dnešní době do novostavby rodinného domu nepořídíte centrální vysavač, díky kterému se navždy zbavíte všech nečistot a odvedete je spolu s nebezpečnými alergeny zcela mimo dům, je to dle mého názoru hloupost a nezodpovědnost,“ říká Jiří Najman, zástupce Centrálních vysavačů Husky. „Například v Kanadě, Spojených státech a ve státech na severu Evropy patří centrální vysavač již dlouho mezi běžný standard,“ dodává. 

Principem a hlavní výhodou centrálního vysavače je skutečnost, že veškeré vysávané nečistoty ihned odvádí mimo obytné místnosti. A to bez nezdravého víření ostatního prachu v místnosti, kterým jsou charakteristické vysavače klasické přenosné a robotické. Výsledkem vysávání je pak bezhlučné a stoprocentní zbavení místnosti prachu, nečistot a alergenů. Toho klasické a robotické vysavače nikdy dosáhnout nemohou ani se sebelepším filtrem. Mají zásadní omezení a nevýhody v tom, že víří prach, v nižším výkonu (daném i omezením příkonu vysavačů normou EU na 1600W, které neplatí pro centrální vysavače) a v neposlední řadě ve vyšší hlučnosti.

Srdcem centrálního vysavače je agregát, který je umístěn nejčastěji ve sklepě, garáži nebo technické místnosti. Do něj jsou trubním rozvodem přiváděny všechny nečistoty, ty jsou zde téměř 100 % přefiltrovány a čistý vzduch je odváděn zcela mimo rodinný dům či byt. Rozvody ústí na klíčových místech každého podlaží zásuvkou, do které se buď jednoduše zapojuje snadno ovladatelná hadice délky kolem 10m, anebo se z ní vytáhne hadice elegantně zabudovaná ve zdi. Díky tomuto jednoduchému principu je domov čistý, zdravý a zbavený prachu i alergenů. 

Lidé však stále ještě dobře nevědí, jakou roli pro jejich zdraví může centrální vysavač hrát. A přetrvává také mýtus o příliš vysoké ceně pořízení. Ten se však rozplývá, pokud zhruba čtyřicetitisícovou investici, což je kolem 1 procenta z ceny průměrného nového domu, porovnáme s přinášenými benefity a 25 letou zárukou firmy Husky.

Robotický i klasický přenosný vysavač lze pořídit za několik tisíc až několik desítek tisíc korun a nabízejí dvouletou zákonnou záruku. U některých prodejců si nyní můžete připlatit za tzv. prodlouženou záruku. Ani tato možnost však nenapraví trend neustálého cíleného zkracování životnosti spotřebního zboží. O takzvaných „kazítkách“, tedy klíčových součástkách, které mají předem určenou životnost, lehce přesahující zákonnou záruku, se dnes diskutuje již i na legislativních úrovních. Centrální vysavač s poskytovanou zárukou až 25let je základním vybavením domu, díky němuž nepotřebujete „krátkodobé“ spotřební vysavače, které navíc svou funkcí jsou ve zcela jiné hygienické kategorii a jsou nejzdravějším vysavačem pro čistý domov.