POMOC ÚSTECKÉ ZOOLOGICKÉ ZAHRADY. Přechodný domov pro kočkovité šelmy

Stejně jako při povodních v roce 2002 pomáhá i letos ústecká zoologická zahrada svým pražským kolegům. Celá spodní část pražské zoo je pod vodou, takže zvířata musela být přesunuta buď do horní části zoo, nebo byla odvezena do jiných zoologických zahrad v České republice. Některá z nich našla azyl v Zoo Ústí nad Labem, která sice vodu ve svém areálu nemá, ale potýká se zase s jinými problémy (možnost vypnutí elektrického proudu, tudíž zabezpečení náhradních zdrojů, přesun dlouhodobě plánovaných akcí pro návštěvníky, logický pokles návštěvnosti apod.).

První várka zvířat z pražské zoo dorazila v úterý 4. června, jednalo se o samici lenochoda dvouprstého, která byla umístěna v pavilonu exotária do expozice lenochodů a lvíčků zlatých. Vzhledem k povaze lenochodů, ale hlavně k jejich vyššímu věku, je jejich soužití zcela bez problémů. Ostatní zvířata byla umístěna v zázemí pavilonu zimoviště, takže návštěvníci je neuvidí. Jedná se o dva vari červené, samce, a čtyři ptačí druhy – pár bažantů malajských, pár dytíků úhorních, jednu majnu Rothschildovu a jednoho turaka bělobřichého.

Druhá várka zvířat dorazila do Zoo Ústí nad Labem ve čtvrtek 6. června. Jedná se o velké kočkovité šelmy, konkrétně samici lva indického a samce tygra malajského, kteří jsou umístěny v oddělených expozicích v pavilonu šelem. Vzhledem k tomu, že ústecká zoo chová pár lvů konžských, budou mít návštěvníci jedinečnou možnost spatřit vedle sebe afrického a asijského lva, což je hodně neobvyklé. Poddruh tygra malajského, konkrétně samici Indru, chová ústecká zoo již od roku 2008, takže pražský samec bude v sousedství doplňovat zajímavý pohled na tyto vzácné šelmy. V pavilonu bude panovat trochu náročnější režim, protože se všechna zvířata budou muset ve výbězích střídat, ale každopádně je příchozí vždy uvidí buď z prostoru návštěvnické haly, nebo ve venkovních výbězích.
 
Pomoc pražské zoo a přesun obou kočkovitých šelem závisel na plánovaném odchodu dvouleté samice levharta mandžuského jménem Karia, na kterou nyní čeká nový definitivní  domov v Zoo Rostov na Donu, který pro ni doporučil koordinátor Evropských chovných programů. Příprava transportu (uspávání, veterinární kontrola a naložení do transportní bedny) proběhla ve čtvrtek dopoledne a v návaznosti na to se v poledne uskutečnil přesun přepravní společností na letiště v Ruzyni.
 
Kromě velkých kočkovitých šelem zoo přijala ústecká zoo ve čtvrtek 6. června i samce leguána kubánského a dva druhy želv, konkrétně se jedná o želvy černavé a dlouhohlávky mexické. Všechna zvířata budou umístěna v zázemí pavilonu exotária.
 
Zdroj: Zoo Ústí nad Labem