Popularita centrálních vysavačů roste, míří i do bytů

S růstem popularity centrálních vysavačů v České republice je za dveřmi nový trend - lidé si je stále častěji chtějí pořizovat nejen do domů, ale i do bytů. Nárůst zájmu o centrální vysávání je podle Jiřího Najmana, zástupce centrálních vysavačů Husky, logickým důsledkem toho, že se jedná o nejzdravější zbavení se prachu za dostupnou cenu.  

Centrální vysavače byly až dosud doménou zejména novostaveb rodinných domů, případně rekonstrukcí domů starších. Fenomén centrálního vysávání, které je považováno za nejčistší a nejzdravější způsob vysávání prachu, však má namířeno i do bytů. „Technicky je možné nainstalovat centrální vysavač téměř do každého prostoru a zkušení odborníci najdou vždy elegantní řešení. Výjimkou nejsou ani byty ve staré zástavbě či v panelovém domě,“ dodává Jiří Najman, zástupce centrálních vysavačů Husky. 

Mezi důvody růstu obliby centrálních vysavačů jistě patří skutečnost, že prach obsahující alergeny je dnes téměř všude a počty alergiků rostou. Centrální vysavače nabízejí řešení, které domácnost zcela zbaví prachu a nečistot ihned a napořád.

Principem a hlavní výhodou centrálního vysavače je skutečnost, že veškeré vysávané nečistoty ihned odvádí mimo obytné místnosti. A to bez nezdravého víření ostatního prachu v místnosti, kterým jsou charakteristické vysavače klasické přenosné a robotické. Výsledkem vysávání je pak bezhlučné a stoprocentní zbavení místnosti prachu, nečistot a alergenů. Toho klasické a robotické vysavače nikdy dosáhnout nemohou ani se sebelepším filtrem. Mají zásadní omezení a nevýhody v tom, že víří prach, v nižším výkonu daném i omezením příkonu vysavačů normou EU na 1600W. Od 1. 1. 2017 dokonce jen 900W, které však neplatí pro centrální vysavače. Jsou také zásadně hlučnější. 

Cena za dodávku a montáž kompletního centrálního vysavače do rodinného domu včetně trubního rozvodu do 160 m je okolo 40 tis. Kč a u jednopodlažního bytu může být i o třetinu nižší.