PROČ POTŘEBUJETE PODSTAVEC POD MONITOR?

V dnešní době je velmi nepravděpodobné, prožít den bez interakce s počítačem. Navzdory vzniku menších zařízení jako je iPad či chytrý telefon, mnozí z nás stále používají stolní počítače nebo notebooky. Hodiny strávené u počítače se však mnohdy dosti projeví na našem zdraví, ale například právě podstavec pod monitor může být jednou z vychytávek, která vám uleví od bolesti.  

Ať už počítač používáme pro práci, hraní her nebo v dnešní době proto, abychom udrželi krok s přáteli na sociálních sítích. Hodiny strávené nepřetržitě u pracovního stolu nejsou tím nejlepším pro naše tělo, neboť při ohnutých zádech dochází ke sklopení pánve dozadu, tělo jde do předklonu a krční páteř se předsouvá. „Kromě fyzických problémů, dochází i k oslabení výživy a funkce orgánů v těle. Bez použití ergonomických stojanů a podstavců na monitory a notebooky, může pravidelné používání počítačů rychle vyústit v bolesti a napětí,“ říká fyzioterapeutka Dana Hodanová.

Hlavním přínosem ergonomických podstavců pod monitor je to, že poskytují prostředek k umístění obrazovky do výšky, která nevyžaduje, aby uživatel naklonil krk a způsobil si tak špatné držení těla. Horní hrana obrazovky by správně měla být v úrovni očí, abychom předešli jejich únavě a zejména eliminovali bolesti zad, krku a hlavy. Většina uživatelů má však obrazovku umístěno daleko níže, čímž se zvyšuje namáhání páteře a přichází bolesti. Podstavec pod monitor Stell SOS 5000 (lze spojit s SOS 5010, pokud tedy nebudete připravovat samostatnou TZ pro tento druhý model) tuto situaci může vyřešit. S jeho pomocí přispějete, jak komfortu vašich očí, krku, tak i zad. Nosnost podstavce je 20 kg, je tedy vhodný jak pro monitor, tak i pro notebook.

Jak postupovat, abyste své pracovní místo upravili podle ergonomických pravidel? Při umisťování monitoru se nejprve ujistěte, zda máte správně nastavenou židli. Dále se pohodlně posaďte, uvolněte se a podívejte se rovně. Upravte monitor a zkontrolujte, zda se vaše oči setkají s nejvyššími dvěma centimetry horní části obrazovky. Pokud je to tak, máte monitor správně umístěný. Pokud se díváte přes horní část obrazovky a již jste zvedli monitor tak vysoko, jak jen to jde, potřebujete právě podstavec pod monitor. A uznejte sami, skleněný podstavec s ocelovými detaily vypadá mnohem lépe než několik knih, časopisů či stoh papírů, které možná máte pod svým monitorem právě teď i vy.

Bonusem navíc je prostor, který pod podstavcem vznikne. Ten vám může posloužit jako šikovné odkládací místo například pro váš diář, vizitky nebo poznámkový blok.