Právě se nacházíte:

První byla gueréza

Prvním mládětem roku 2013 se v ústecké zoologické zahradě stala opička gueréza pláštíková. Mládě dosud neznámého pohlaví se narodilo v neděli 13. ledna 2013 v ranních hodinách, po příchodu chovatelů je matka již držela v náručí. Jeho rodiči jsou desetiletá samice Šárka původem z ústecké zoo a třináctiletý Kasalo, který přišel v březnu roku 2011 ze Zoo Bojnice. 

Ukázal se jako zkušený samec, protože všechny tři dospělé samice, které s ním sdílí skupinu, porodily v loňském roce svá mláďata. U tohoto druhu je zajímavé, že se mláďata rodí sněhově bílá a jejich srst tak ostře kontrastuje s černou barvou na břiše samice.

U dospělých zvířat rámuje bílá barva jejich obličej, dlouhé bílé chlupy tvoří elegantní lemování zad a výrazný je dlouhý bílý ocas s rozšířeným koncem. Sněhobílá mláďata začínají po několika měsících přebarvovat a zhruba v půl roce již mají barvu dospělých jedinců. To je vidět na malé samičce jménem Sally, kterou se jako jedinou podařilo v loňském roce odchovat.

Zbytek skupiny tvoří nejstarší samice Doris, které je 14 let, a dvanáctiletá Sára. Vzhledem k chladnému počasí návštěvníci ústecké zoologické zahrady nejnovější přírůstek zatím neuvidí, ale až mrazy pominou, bude celá skupina moci trávit svůj čas i ve venkovní expozici.