Právě se nacházíte:

První je lenochod

V letošním roce jsme se dočkali prvního mláděte opravdu brzy – v neděli 1. ledna porodila naše zkušená samice lenochoda dvouprstého jménem Máma svého desátého potomka. Z haly v prvním patře pavilonu exotária je oba mohou vidět i návštěvníci.  

K porodu došlo v ranních hodinách, ale bylo obtížné si mláděte všimnout, protože je přitisklé na břiše samice, je schované v její srsti, takže nejčastěji lze zahlédnout po straně končetiny, kterými se jejího těla přidržuje. Mládě si u matky hoví jako v kolébce, vykukuje mu jen čumáček, takže nejlepší příležitost k pozorování je v okamžiku, když se samice pohybuje.

Rodičovský pár přišel do naší zoo v roce 1999, samici začali chovatelé říkat Máma a jejímu partnerovi Táta, protože se jedná skutečně o zvířata, která si plní rodičovské povinnosti na jedničku. Jejich první mládě se narodilo v roce 2001, a tím začala úspěšná éra odchovů, které naší zoo řadí mezi lenochodí velmoci. Kromě ní zplodil Táta s dalšími dvěma samicemi tři potomky, takže bilance narozených mláďat, kterých bylo dosud 13, svědčí o chovatelském úspěchu evropského formátu.

V současné době chová naše zoo celkem osm zvířat rozdělených do dvou skupin, které mohou návštěvníci vidět v pavilonu exotária. V jedné expozici žije kromě rodičovského páru s čerstvým potomkem další samice, která k nám přišla po povodních z pražské zoo a které je již přes 30 let, takže jim říkáme „geronti“. Doplňují je ještě další obyvatelé Jižní Ameriky, a to tamarín pinčí a chvostan bělolící. Druhá skupina je tvořena mladšími jedinci a čítá čtyři zvířata – tříletý samec Ole přišel v loňském roce ze Zoo Mnichov, tříletá samička Asombro byla odchovaná v naší zoo, třináctiletá samice Oli je u nás od roku 2013 a má původ v olomoucké zoo. Posledním členem je její rok a půl staré mládě jménem Lindo.

http://www.zoousti.cz/