Roman Houska se svému vrahovi zřejmě nijak nebránil

Podnikatel a vlivný člen ČSSD se loni v listopadu v Chomutově svému vrahovi zřejmě nebránil. Vyplývá to z výpovědí patologů, kteří na Houskově tělu nenašli žádná obranná zranění. Podle nich Houska zemřel v důsledku prostřeleného obličeje. Z vraždy s loupežným motivem se zpovídá bývalý voják Michal Krnáč. Houskovy sousedky vypověděly, že muž podobný údajnému vrahovi se v ulici pohyboval už dva týdny před vraždou.

Vrah na Housku vystřelil čtyřikrát. Dvě rány šly podél uší, smrtelné ale nebyly. "Způsobily by bolestivost a zřejmě ohlušení," řekla lékařka Andrea Vlčková. Houska zemřel v důsledku střelné rány do obličeje. "Došlo k přehmoždění míchy a šokovému stavu," doplnila Vlčková. Smrtelná by podle ní byla i rána do břicha, která způsobila masivní krvácení. Rána šla navíc z bezprostřední blízkosti. Patologové potvrdili, že Houska dostal i zásah elektrickým paralyzérem.
 
Jedna z Houskových sousedek Alena Vaňková řekla, že v okolí se asi dva týdny před vraždou pohyboval muž typově podobný Krnáčovi. "Zaujal mě tím, že šel hodně pomalu, myslela jsem si, že je to tipař. Šel až na konec ulice k Houskům a potom zpátky," řekla Vaňková s tím, že muže viděla přibližně z šesti metrů. O několik dní později viděla stejného člověka znovu. Na případ si vzpomněla v době, kdy byla na místě rekonstrukce případu a viděla obžalovaného. "Když jsem viděla, jak se pohybuje, hned se mi to vybavilo. Postavou to byl hodně podobný člověk," doplnila Vaňková.
 
Krnáč, který dosud u soudu nevypovídal, dřívější pohyb v okolí odmítl. "V ulici jsem nikdy předtím nebyl. Jediné oblečení s kapucí, které mám, je vojenská goretexová bunda," řekl Krnáč.
 
Podezřelého člověka viděla i další ze sousedek Jana Holovejová. Pohybovat se měl na okolních pozemcích. "Měl delší vlasy špinavě blond barvy, do obličeje jsem mu neviděla," řekla.
 
U soudu mají dnes vypovídat ještě další znalci, mimo jiné psychiatr a psycholožka.
 
Podle obžaloby zastřelil Krnáč Housku před domem, kde politik žil s Vaňhovou. Podle žalobce se na vraždu připravoval. O Houskovi a Vaňhové údajně měsíce zjišťoval informace. Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým prý oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil. Podle policie poté prohledal dům. Za vraždu s loupežným motivem mu hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.
 
zdroj: ČTK