S datovou schránkou na úřadech stát frontu už nemusíte

Daňová přiznání, rodičovské příspěvky i změny v katastru nemovitostí – to vše vyřídíte přes datovou schránku. Pomůže vám zvládnout jednání s úřady efektivně a z pohodlí domova. Už nebudete muset trávit hodiny ve frontách a řešit hlídání dětí, jednoduše si vše zařídíte kdykoliv bez úředních hodin i ze zahraničí. Datovou schránku si mohou vyřídit všichni, i nepodnikající osoby, a její zřízení je zdarma. Online komunikaci jednoduše oceníte kdykoliv a v těchto dnech obzvlášť.

Vyzkoušejte státem garantovaný způsob komunikace s orgány veřejné moci, pojišťovnami i bankami a založte si datovou schránku. Díky datovým zprávám, které mají hodnotu doporučeného dopisu, ušetříte čas i peníze, a budete mít státem garantovanou jistotu doručení včetně jejího obsahu. Zpráva se bude považovat za odeslanou v momentě, kdy ji odešlete na příslušný úřad. Portál datových schránek prošel modernizací a nově umožňuje pohodlnou komunikaci s úřady i na mobilních zařízeních. 

Snadné vyřízení

V zásadě existují dva jednoduché způsoby vyřízení, a to na kontaktních místech veřejné správy – Czech POINT a nebo od března tohoto roku nově z pohodlí domova přes aktivovanou eObčanku. Způsob, pro který se rozhodnete, záleží na vás.      

V rámci digitalizace veřejné správy si můžete datovou schránku zřídit pohodlně z domova. Potřebovat budete eObčanku neboli elektronický občanský průkaz, pomocí kterého se přihlásíte do klientského portálu datových schránek. Zde již stačí podat on-line žádost a vaše datová schránka vám bude bez čekání zřízena a zpřístupněna. Mějte však na paměti, že dříve, než se pro tuto možnost rozhodnete, musíte mít aktivovaný čip pro elektronickou komunikaci na eObčance, v počítači staženou aplikaci umožňující přístup k elektronickému občanskému průkazu a čtečku čipových karet, kterou následně připojíte k počítači. https://www.datoveschranky.info/-/zrizeni-datove-schranky-online-s-eobcankou-bez-navstevy-czechpoint

Jedna cesta ušetří hodiny komunikace

Pokud nevlastníte elektronický občanský průkaz, nezoufejte. I když si říkáte, že je lepší se v těchto dnech úřadům a poštám vyhnout, věřte, že vám jedna cesta ušetří čas i peníze v budoucnosti. A to převážně nyní, když budete potřebovat řešit daňové přiznání, rodičovský příspěvek nebo třeba žádosti o dočasné pracovní neschopnosti. Pokud tedy opravdu na úřady musíte, doporučujeme jedinou cestu na Czech POINT, kde si zařídíte datovou schránku. Jednotlivé úřady pak už navštěvujete kdykoliv z pohodlí domova online. Doporučujeme se předem ujistit, jaká kontaktní místa Czech POINTu jsou nyní otevřena a jak se případně změnila jejich otevírací doba. Aktualizovaný seznam kontaktních míst naleznete zde https://www.czechpoint.cz/wwwstats/f?p=100:16

Nemusíte se obávat papírování. K vyřízení vám postačí doklad totožnosti, například občanský průkaz. V případě, že datovou schránku zakládáte jako právnická osoba, budete navíc potřebovat jmenovací dekret, usnesení valné hromady nebo jakýkoliv další úředně ověřený dokument, který vás určí jednatelem. 

Na Czech POINTu  vyřídíte vše. Podepíšete žádost o zřízení datové schránky fyzické osoby, dostavíte se osobně, požádáte si o zaslání přístupových údajů přes tzv. virtuální obálku a domů si odnesete potvrzení o založení datové schránky. Do e-mailu, pokud jste tuto možnost zvolili, obdržíte přihlašovací údaje i postup pro první přihlášení. V jiných případech je dostanete poštou. Do datové schránky se jednoduše přihlásíte na webových stránkách www.mojedatovaschranka.cz

Jednoduché přihlášení

Nově můžete k přihlášení do datové schránky využít aplikaci Mobilní klíč, která tento krok ještě zjednodušila. Stažení je pro systém Android i iOS zdarma. Pomocí mobilní aplikace tak schránku otevřete pomocí naskenování QR kódu a zadání vámi vybraného hesla. Může se jednat o otisk prstů, rozeznání obličeje či obrázkový pin. Nemusíte se ničeho obávat, přihlášení je díky dvoufázové autentizaci bezpečné. Díky aplikaci Mobilní klíč si tak nemusíte pamatovat přihlašovací údaje a přihlásíte se kdekoliv ze svého mobilního telefonu.