Senátor za Ústecko Jaroslav Doubrava k výstavbě CPI Park Žďárek

O tom, že Ústecký kraj dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost, není třeba nikoho dlouze přesvědčovat. Proto je vítána každá schůdná myšlenka a pomoc, jak vytvořit nová pracovní místa. S takovou přišla zhruba před třemi lety do regionu realitní skupina CPI Group, která chtěla u Libouchce vybudovat CPI Park Žďárek, určený pro příjem, skladování a kompletaci zboží. Původní varianta počítala s 3 300 novými pracovními místy, současná, o polovinu menší, s 1 200. Jak tuto skutečnost vnímá, na to jsme se zeptali senátora za Ústecko Jaroslava Doubravy.    

Potřebuje Ústecký kraj nová pracovní místa? 
 
Jako sůl. Prakticky denně mám ve své senátorské kanceláři v Ústí nad Labem štůsek žádostí, abych pomohl někomu zprostředkovat místo. Tou dobrou zprávou je, že lidé pracovat chtějí, špatnou, že takovou moc nemám, i když se přirozeně ze své pozice senátora snažím, aby se situace zlepšila. Někteří lidé jsou na tom finančně skutečně bídně, stačí si poslechnout smutné životní příběhy. Jsou mezi nimi nekvalifikovaní, ale i středo a vysokoškoláci. A to srdce bolí. Jejich snahu najít si zaměstnání a makat, jednoznačně podporuji.
 
Jaký máte názor na stavbu CPI Park Žďárek ve vašem volebním obvodu?
 
Zpočátku se zdálo, že jí nic nestojí v cestě. Zastupitelstvo Libouchce schválilo změnu územního plánu, Ministerstvo životního prostředí ČR vyňalo potřebnou zemědělskou půdu pro stavební účely, Krajský úřad Ústeckého kraje udělil investorovi několik výjimek, další studuje…  Na tomto místě bych rád zdůraznil, že mám obecně problém s vyjímáním zemědělské půdy všude tam, kde se už nedá vrátit původním účelům. Ale když už je takříkajíc po všem, nevidím žádný logický důvod teď všechno zastavit, poslat silného a zkušeného investora pryč, ať hledá pro svůj záměr jinou lokalitu a pak se držet za hlavu, podobně jako v případě IT skladu společnosti Amazon nedaleko Brna v Jihomoravském kraji. Přece jsou zastupitelé Libouchce rozumní a soudní lidé a byli u toho od samotného počátku. Ti jediní mají, podle mého názoru, zodpovědnost a právo hovořit za své občany. Nechce se mi věřit, že se z celé záležitosti stává horké téma před podzimními komunálními volbami. Jinými slovy, jsem pro, aby se areál postavil a tisícovka rodin z Ústecka měla zajištěný pravidelný měsíční příjem.