Severočeši mohou podat kandidátky, soud zrušil předběžné opatření

Ústecký krajský soud zrušil předběžné opatření, kterým soud v Mostě zakázal hnutí Severočeši.cz podat kandidátky pro podzimní komunální volby. ČTK to řekl předseda hnutí, poslanec Bronislav Swcharz. Soud opatření zrušil už podruhé, poprvé to bylo z procesních důvodů.

"Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil předběžné opatření Okresního soudu v Mostě, který zakázal svým rozhodnutím na základě žaloby Luboše Pitína tomuto politickému hnutí kandidovat, čímž poškodil demokratické právo občanů, neboť volební právo a jeho principy volby jsou jedním z nástrojů demokracie," cituje Schwarz z usnesení soudu. Rozhodnutí krajských soudců znamená, že Severočeši.cz mohou podat kandidátky pro podzimní komunální volby. Termín pro jejich podání vyprší v úterý v 16:00. "Některé kandidátky jsme už podali jako nezávislí a samozřejmě kandidovat budeme," doplnil Schwarz.
 
Severočeši.cz se rozštěpili na dva tábory na začátku roku. Část z nich, kteří jsou zároveň členy sdružení Mostečané Mostu, napadla valnou hromadu hnutí, která zvolila novým předsedou poslance Bronislava Schwarze. "Legitimitu valné hromady odmítám, neboť mám za to, že její svolání a průběh jsou v rozporu se zákonem a stanovami. V témže rozporu jsou také veškerá usnesení přijatá na této valné hromadě," uvedl už dřív Pitín.
 
Podle usnesení krajského soudu, které má ČTK k dispozici, nemělo být předběžné opatření vůbec vydáno. "Žalobce se formou předběžného opatření domáhal takového opatření - zákazu podávat kandidátní listiny, které de facto lze postavit naroveň pozastavení činnosti politické strany nebo politického hnutí, neboť v jeho důsledku by bylo žalovanému zamezeno v účasti na svobodné soutěži politických stran a hnutí. Takový zásadní zásah do práv politické strany či politického hnutí je zcela mimo rámec řízení o určení, zda rozhodnutí orgánu politické strany či hnutí je v souladu se zákonem a stanovami či nikoliv," píšou soudci v odůvodnění. Žalobcům zároveň doporučili, aby se v případě pochybností o demokratičnosti hnutí obrátili na vládu, která může podat návrh na pozastavení činnosti hnutí, případně jeho rozpuštění.
 
Spory uvnitř hnutí, které vzniklo ze sdružení Mostečané Mostu, naplno propukly na jaře. Vedly mimo jiné k odvolání primátora Vlastimila Vozky, který je přívržencem Schwarze. Město teď vede statutární náměstkyně Hana Jeníčková, která zřejmě sympatizuje s Pitínem. Jeho přívrženci budou v Mostě kandidovat pod hlavičkou původního sdružení Mostečané Mostu. Ke Schwarzovým Severočechům se přiklonili senátoři Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava a krajští zastupitelé včetně zakladatele hnutí Jiřího Zelenky.
 
zdroj: ČTK