Soud začal projednávat přepadení podnikatele Jaroslava Papouška

U Krajského soudu v Ústí nad Labem dnes začalo hlavní líčení s šesti muži a dvěma ženami obžalovanými v případu loňského přepadení litoměřického podnikatele Jaroslava Papouška. Obžaloba je viní z loupeže a porušování domovní svobody, některé ve formě účastnictví. Hrozí jim až 12 let vězení. Soud dnes vyslechl dva z obžalovaných, Josefa Crháka a Atanase Atanasova.

Podle obžaloby skupina nejprve plánovala přepadení krámku vietnamského obchodníka v tržnici v Litoměřicích. Zloději si ze stánku chtěli odnést asi 1,5 milionu korun. Od svého záměru ale nakonec ustoupili, protože v krámku bylo více lidí, než čekali.
 
Den poté se chystali vyloupit dům litoměřického podnikatele Papouška, podle tipaře mělo být v jeho trezoru kolem deseti milionů korun.
 
Obžaloba uvádí, že přes Jaroslava Papouška přehodili peřinu, bili ho a kopali, lehnout si na zem přinutili také podnikatelovou ženu. Manželům přišla na pomoc jejich dcera se svým přítelem, kterého jeden z útočníků udeřil pažbou plynové pistole do hlavy. Papouškovi se podařilo vyprostit, načež odzbrojil a zpacifikoval útočníka Michala Brlicu, u něhož policie po příjezdu konstatovala smrt. Jeho otcem byl další z obžalovaných, Lubomír Brlica (1952). Někteří obžalovaní ho označili za organizátora přepadení. Jeho výslech by měl přijít na řadu v úterý.
 
Podle Papouška si zloději z jeho domu odnesli peníze, zbraně a klíče od automobilu značky Ferrari, celkově mu tak údajně způsobili škodu zhruba za 240.000 korun, škoda na domě měla přesáhnout půl milionu. Obžalovaný Josef Crhák ale dnes před soudem popřel, že by z domu cokoli zmizelo. "Celé přepadení trvalo asi dvě minuty, není možné, abychom za tu dobu něco ukradli," řekl. Papouškovy nároky označil za přemrštěné. Zároveň odmítl, že by Papouška nebo někoho z jeho rodiny zloději bili nebo kopali. Crhák tvrdil, že se při přepadení útočníci chovali tak, aby si Papoušek myslel, že jde o zásah policie.
 
Svoji účast na obou akcích zdůvodnil Crhák tím, že chtěl od Lubomíra Brlici získat zpět 150.000 korun, které mu půjčil.
 
Papoušek s rodinou ani vietnamský obchodník, který měl být původně také přepaden, dnes k soudu nepřišli. Podle soudce Jiřího Bednáře chtějí Papouškovi vypovídat jen za přítomnosti svého právníka, který má dovolenou. S obžalovanými se u soudu nechtějí setkat. Vyslýcháni proto budou v jiné místnosti a vše bude zvukem přenášeno k obžalovaným. Podle soudce bude rodina vyslechnuta nejspíš až v říjnu. Ze čtvrtečního jednání, k němuž byli poškození pozváni, se zatím neomluvil pouze partner podnikatelovy dcery.
 
Obžaloba uvádí, že kromě zhmožděnin a podlitin utrpěl podnikatel i jeho rodina kvůli přepadení vážnou duševní poruchu. Kvůli léčení musel Papoušek přerušit podnikání a v této souvislosti žádá náhradu škody v řádu několika milionů korun.
 
Dům podnikatele přepadli zloději v Litoměřicích loni 25. května. Policie postupně zadržela všechny podezřelé do 2. června. Pět z nich je ve vazbě. Hlavní líčení je nařízeno do 16. srpna, pokračovat by mělo od 26. do 30. srpna.
 
zdroj: ČTK