Soud zprostil obžaloby sestru viněnou z vražd pacientů

Soud dnes zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Státní zástupce pro ni žádal doživotí. Podle krajského ústeckého soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly. Marešová zabíjela podle obžaloby pacienty jednotky intenzivní péče draslíkem, aby si ulehčila práci. Revizní posudek ale otravu draslíkem nepotvrdil. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.  

"Bylo zcela jednoznačné, že chybí přímý důkaz. Během řízení se neobjevil žádný listinný důkaz nebo svědek, který by prokázal vinu paní obžalované," řekl ve zdůvodnění předseda trestního senátu Roman Felzmann. Uvedl, že je na straně státního zastupitelství prokazovat vinu. Soud se v rozhodnutí opírá především o závěry znalců. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci v revizním posudku odmítli, že by údajné oběti byly otráveny draslíkem.

Státní zástupce trval v závěrečné řeči na tom, že Marešová pacienty zabíjela, a navrhoval pro ni doživotní trest. Na místě se proti rozsudku odvolal. "S vyhlášeným rozsudkem rozhodně nesouhlasím, proto jsem si podal odvolání. Co se týká vypracovaného revizního posudku, tento mě rozhodně nepřesvědčil, dle mého názoru neodstranil podstatné rozpory, které byly mezi znaleckými posudky doktora Matlacha (posudek obžaloby) a doktora Šňupárka (posudek obhajoby)," řekl státní zástupce František Stibor.

Marešová v závěrečné řeči naznačila, že několik svědků včetně lékaře Petra Vondráčka podle jejího názoru nemluvila pravdu. "Nikoho jsem nezabila, nikomu jsem nepomohla zemřít, nikomu jsem neublížila. Tvrdím, že jsem nevinná. Celá kauza je omylem s fatálním dopadem na mě a moji rodinu," řekla.

Po vynesení rozsudku uvedla, že bude žádat náhradu škody. Strávila více než rok ve vazbě. Novinářům řekla, že jí stíhání zcela změnilo život. "Ze začátku jsem to brala tak, že mi (Petr) Vondráček zničil zbytek života. Za chvíli mi bude 55 let. Dnes to beru tak, že je to důvod k novému začátku. Člověk už je pořád svázán napětím, stresem. Rok ve vazbě není procházka růžovým sadem. Dopady ještě budou," řekla Marešová. Zda se vrátí k profesi zdravotní sestry, zatím neví.

Znalci, kteří zpracovávali soudem zadaný revizní posudek, podpořili závěry posudku obhajoby, podle nějž byla úmrtí pacientů očekávatelná. "Komise nesouhlasí se závěry MUDr. Radka Matlacha, že křivka EKG nasvědčuje podání vysoké dávky draslíku," uvedl znalec Martin Dobiáš v souvislosti se všemi případy, které obžaloba klade Marešové za vinu. Na dotaz soudu, zda lze podání draslíku jednoznačně vyloučit, odpověděl: "Tuto možnost nelze vyloučit nikdy, ale nelze ji jednoznačně potvrdit".

Znalci odsoudili Matlachovu práci v případě úmrtí poslední pacientky z června 2014. Lékař Vondráček jí odebral půl hodiny po smrti krev. Vzorek prokázal 10,5 milimolu draslíku na litr, což je vysoká hodnota. Matlachův závěr o podání draslíku označil Dobiáš za diletantskou interpretaci. "To, že se mění vnitřní prostředí v době nástupu smrti a po smrti, je obecně známá věc. Na to nemusíte být ani soudní lékař," řekl Dobiáš. Znalci obžaloby podle znalců z Olomouce špatně provedli i pitvu. "I to samotné provedení pitvy vybočuje ze standardů. To, co předvedli (Radek Matlach a Jiří Závodský), označuje nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak," dodal Dobiáš.

zdroj: ČTK