Světový den vody: 523 návštěvníků vodních děl Skupiny ČEZ

Během prvního jarního výletu za poznáním si prohlédlo malou vodní elektrárnu Želina na řece Ohři a vodní elektrárnu Střekov na Labi celkem 523 zájemců, což je bezmála o 100 více než vloni (428). Obě vodní díla patří mezi jedny z nejstarších v České republice a jsou také na seznamu technicko-historických památek, Skupina ČEZ je zpřístupnila veřejnosti v sobotu 22. března v rámci Světového dne vody.  

Vodní elektrárna Střekov zajímala 355 návštěvníků. A zatímco v loňském roce zavítalo na Želinu jen 12 osob, letos jich bylo 168! Byli mezi nimi i manželé Krupičkovi z nedaleké Kadaně. „Bydlím zde čtyřicet let a ještě jsem se nebyl podívat vevnitř. Vím, že elektrárna byla kdysi v dost špatném stavu, proto mě zajímá, jak vypadá nyní. S manželkou jsme si řekli, že pokud to počasí dovolí, půjdeme se sem konečně podívat,“ řekl Miroslav Krupička. „Od pěti let jezdím do želinského meandru na ryby, bylo tedy už na čase také poznat, jak funguje malá vodní elektrárna,“ uvedl Martin Marschalek z Chomutova. Jan Řehák ze stejného města k tomu s úsměvem dodal, že si hodlá postavit opravdu malou vodní elektrárnu. „Tak se chci podívat, jak funguje ta trochu větší, i když je vlastně také malá.“
 
Mladý rybář Zdeněk Rus z Rakovníka pro změnu zlanařil celou rodinu k návštěvě vodní elektrárny Střekov. „Syn nejen rybaří, ale studuje i vodohospodářskou školu. Zajímá se proto o vše, co je nějak spojené s vodou. Bratranec mi dal vědět, že bude den otevřených dveří, tak jsme si udělali výlet do Ústí nad Labem,“ poznamenala Ivana Rusová, maminka budoucího vodohospodáře. Její bratranec Petr Turek s úsměvem dodal, že sice bydlí přímo ve Střekově, ale do elektrárny se dosud nikdy nepodíval. „I když už jsem měl více příležitostí, vždy mi to nějak nevyšlo, až teď.“  
 
Doslova jak velká voda se na střekovskou hráz nahrnulo deset dětí a pět tatínků. „Jsme parta kamarádů z Ústí, Prahy a Litoměřic. Občas podnikáme společné výlety bez maminek. Hledali jsme přitom zajímavý program na sobotu, takže nejdříve vodní elektrárna, potom zdymadla a nakonec zřícenina Blansko,“ řekl za všechny Jiří Valenta z ústeckých Strážek. Jeho devítiletý syn Kuba k tomu dodal, že všichni chtějí vidět, jak se vyrábí elektřina z vody. 
 
V loňském roce vyrobila vodní elektrárna Střekov pomocí trojice vertikálních Kaplanových turbín téměř 95,2 GWh elektřiny. Nejsilnějším loňským měsícem byl květen, kdy elektrárna dodala do sítě téměř 11 GWh elektřiny. Naopak nejslabším byl „povodňový“ červen, kdy vyrobila 245 945 kWh elektřiny. I přes téměř měsíční odstávku kvůli povodním by celoročně vyrobenou elektřinou v roce 2013 mohla zásobovat například Teplice, Chomutov, Děčín, či téměř polovinu Ústí nad Labem nebo Liberce. Hlavním účelem využití vodního díla Střekov je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho umožňuje i bezpečný rybí přechod. Za loňský rok zde evidují 1 309 návštěvníků. Cestu si sem našli převážně během dnů otevřených dveří. Mezi ně vloni patřily Světový den vody, Dny evropského dědictví a Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.
 
Malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři organizačně spadá pod Elektrárny Tušimice, v současné době je po výměně obou generátorů a převodovek, takže ve strojovně lze opravdu spatřit něco zcela nového. Během loňského roku dodala do rozvodné sítě pomocí dvou Francisových turbín 1 704 MWh elektrické energie. Na výrobu stejného množství energie klasickou cestou by bylo zapotřebí 1 534 tun uhlí. Podle průtoku vody je maximální výkon elektrárny 450 kW. 
Od svého znovuzprovoznění v roce 1994 až do konce roku 2013 pak dodala malá vodní elektrárna Želina do rozvodné sítě 43 912 MWh elektrické energie, tu by za rok spotřebovalo 21 956 domácností. V Ústeckém kraji by stačilo výše uvedené množství vyrobené energie všem domácnostem zhruba na 4,5 dne.  
 
Foto: Milan Machata, vedoucí vodní elektrárny Střekov, seznamuje návštěvníky s její historií a současností. Celkem jich od 9 do 15 hodin přišlo 355.