Ústecké Činoherní divadlo je v konkurzu, dluží téměř 3,8 mil. Kč

Činoherní divadlo města Ústí nad Labem je v konkurzu. Vyhlásil ho ústecký krajský soud, který už zároveň jmenoval insolvenčního správce, zjistila ČTK z rejstříku. Divadlo podalo samo na sebe v září insolvenční návrh, podle kterého má 68 dlužníků a jeho závazky dosahují téměř 3,8 milionu korun. Divadlo spěje k likvidaci už od jara. Poté, co se se jeho bývalé vedení nedohodlo s městem na financování, přešel celý soubor do nového spolku Činoherák Ústí. Město zase založilo novou příspěvkovou organizaci s názvem Činoherní studio.

Soud vyzval všechny věřitele, aby se přihlásili. První přezkumné řízení se má konat na začátku ledna, navazovat na něj bude schůze věřitelů. Návrh na insolvenci podal právník Jan Žák, který je zároveň ředitelem divadla. Z návrhu vyplývá, že divadlo dluží například za energie, telekomunikační služby, úklid, ale i tantiémy a autorskou činnost. Například Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem vyčíslilo dluh divadla za dodávky tepla a teplé vody na více než 120.000 korun. Další položkou jsou dluhy za mzdy hercům a dalšímu personálu. Majetek divadla vyčíslil Žák na na 1,9 milionu korun. "Je zřejmé, že ani při zpeněžení veškerého majetku dlužníka, není dlužník schopen splnit veškeré své závazky," napsal Žák v původním návrhu.
 
Ústecké Činoherní divadlo spěje k likvidaci od března. Divadlo se na začátku roku nedohodlo s městem na financování. Místo tradiční dotace mělo získat peníze formou grantu. Divadlo označilo grant za netransparentní a špatně připravený a nezažádalo o něj. Většina herců přešla do nového spolku Činoherák Ústí, který chce na tradici Činoherního divadla navázat. Činoherák začal na konci září hrát v budově bývalého kina Hraničář.
 
Město zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Do majetku mu svěřilo i budovu Činoherního divadla na Střekově. Divadlo začalo hrát minulý týden, představení zajišťuje zatím formou subdodávek od jiných divadelních souborů. Zároveň spolupracuje s novým spolkem Amulet. Tomu schválili zastupitelé čtyřletou dotaci, která mu má zajistit celkem 24 milionů korun. Krok zastupitelstva prověřuje policie. Spolek měl totiž původně sídlo v domě, který spoluvlastní radní města Pavel Dlouhý (ČSSD). Jedním ze zakladatelů spolku je i kandidát ČSSD do zastupitelstva městského obvodu Ústí nad Labem - Neštěmice Jan Tříska. Dalším pak zastupitel centrálního městského obvodu za KSČM Jan Janeček.
 
zdroj: ČTK