Ústecký kraj bude příští rok hospodařit se schodkem 199 milionů

Ústecký kraj bude příští rok hospodařit s příjmy 11,917 miliardy korun a výdaji 12,115 miliardy korun. Schodek ve výši 199 milionů korun pokryje částečně úsporami z minulých let a částečně úvěrem. Dnes o tom rozhodli zastupitelé.

Radní Ladislav Drlý (KSČM), který má tvorbu rozpočtu na starost, ČTK řekl, že schodek může být nakonec nižší. Kraj počítá mimo jiné s úvěrovým rámcem ve výši 552 milionů korun na předfinancování evropských projektů. "My ty prostředky můžeme, ale také nemusíme vyčerpat. Uvidíme, jak se rozjede druhé plánovací období, které už sice oficiálně začalo, ale zatím nevíme, podle jakých pravidel se budou evropské dotace poskytovat. Pokud by nebyly realizovány žádné akce, nebudeme úvěrový rámec čerpat a schodek by tak byl nižší," vysvětlil ČTK Drlý.
 
Na splacení úvěrů a půjček půjde příští rok 420 milionů korun. Kromě standardních úvěrů kraj splácí i korekci vyměřenou za chyby v Regionálním operačním programu Severozápad. "Budeme toto zatížení odmazávat. Nicméně nemůžeme vyloučit, že vzniknou nové požadavky na financování, takže se mohou objevit další úvěry," doplnil Drlý.
 
Na opravy silnic druhé a třetí třídy počítá rozpočet s 50 miliony korun. Skutečné potřeby jsou ale mnohonásobně vyšší. Podle Drlého se částka navýší stejně jako v letošním roce. Ve schváleném rozpočtu bylo na opravy silnic jen 30 milionů korun, vůbec nejméně v historii kraje. Částku kraj o 100 milionů navýšil.
 
zdroj: ČTK