Ústecký kraj vybral studenty medicíny, kterým poskytne stipendium

Ústecký kraj vybral 25 studentů medicíny, kterým poskytne stipendium 50.000 korun na akademický rok. Chce tak získat lékaře, zubaře a lékárníky pro region, kde je velký nedostatek všech zdravotníků. Novinářům to dnes řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Výměnou za stipendium se studenti zavazují k tomu, že v Ústeckém kraji budou pracovat stejně dlouhou dobu, po kterou částku pobírali.  

O stipendium mohli žádat absolventi prvních ročníků. Nemuseli mít přitom trvalé bydliště v Ústeckém kraji. Přihlásilo se 53 lidí. "Zájem nás mile překvapil. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať, ale věříme, že se nám takto podaří získat pro nemocnice mladé posily," řekl Bubeníček. Zubaři mohou nastoupit do oboru po ukončení školy, lékaři až po atestaci. Kraj tak chce zabránit tomu, aby lékaři získali atestaci v kraji a pak odešli.

Kraj mezi žadatele rozdělí 1,25 milionu korun. Zhruba 60 procent jich je z Ústeckého kraje, ostatní pocházejí z různých částí České republiky. Program bude nejspíš pokračovat i v příštím roce. Když student nedostuduje nebo nakonec zvolí jiné pracoviště než v kraji, bude muset částku vrátit. "Pracovat může v jakémkoli zdravotnickém zařízení v regionu, nemusí to být krajské, ale i městské nebo soukromé," řekl hejtman.

Příspěvek medikům se rozhodla poskytovat také městská nemocnice v Litoměřicích. Bude ho vyplácet těm, kteří s ní uzavřou smlouvu o budoucí pracovní smlouvě. Příspěvek mohou získat studenti pátých a šestých ročníků všeobecného lékařství. Základní částka, kterou mohou studenti získat, je 7500 korun, za určitých podmínek ale může být až 10.000 korun měsíčně. Medici se smlouvou na poskytnutí motivačního příspěvku o budoucí pracovní smlouvě zavazují k tomu, že v litoměřické nemocnici budou po ukončení studií pracovat minimálně tři roky.

zdroj: ČTK